Unvan

Prof. Dr.

Şehir

Van

Ülke

Türkiye

2728

kez görüntülendi

Nihat İnanç Kimdir?

Van’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Van’da tamamladı. Van Endüstri Meslek Lisesinden ‘Okul Birincisi’ olarak mezun oldu. 1984 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesinden, 1988 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden ‘Okul İkincisi’ olarak mezun oldu. Aynı yıl İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümünde ‘Yüksek Lisans’ öğrenimine başladı. 1992 yılında ‘Enerji İletim Hatlarında Yorulma Olayları’ konulu çalışmasını tamamlayarak ‘Elektrik Yüksek Mühendisi’ unvanını aldı.

1993 yılında Kocaeli Üniversitesine kayıtlı olarak başladığı ‘Doktora’ çalışmalarını, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Robotik Bölümünde sürdürerek 1996 yılında ‘Anahtarlamalı Relüktans Motorunun Modellenmesi ve Yeni Kontrol Teknikleri ile Denetimi’ konulu tezini başarıyla tamamladı ve ‘Doktor’ unvanını aldı. Bilimsel çalışmalarını, Uluslararası düzeyde 30’un üzerinde yaptığı yayın ile değerlendirdi. Bu çalışmalarından dolayı 6 kez TÜBİTAK ödülü aldı.   1989-1992 yılları arasında İTÜ, 1992-1996 yılları arasında da Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1997-1998 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinde Yrd. Doç. Dr. ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak çalıştı.

Temmuz 1998 -Mart 1999 tarihleri arasında; ABD’nde bulunan Ohio-State Üniversitesinde ‘Post-Doctorate’ statüsünde çalıştı. Nisan 1999 – Şubat 2000 tarihleri arasında YYÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Elektrik-Elektronik bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak çalıştı. Aynı zamanda, Dekan Yardımcılığı görevini de yürüttü. Bedelli Askerlik Kanunu’ndan yararlanarak, Ocak-2000’de askerlik görevini tamamladı.

Şubat 2000-Haziran 2001 tarihleri arasında ABD’nde bulunan Ohio-State Üniversitesinde ‘Misafir Öğretim Üyesi’ olarak çalışmalarını sürdürdü. 2003 yılında Doçent oldu. YYÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde ‘Profesör’ olarak çalışmakta iken, 09.09.2008 tarihi itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Muş Alparslan Üniversitesi Kurucu Rektörlüğüne atandı. ABD, Kanada, Portekiz, Almanya, Fransa ve Japonya’da bulundu. Üniversite Senatosu, Üniversite Yönetim Kurulu, Fakülte Kurulu, Fakülte Yönetim Kurulu gibi kurullarda görev yaptı. ‘IEEE Industry Applications Society’ dergisinin (Elektrik Makineleri Bölümü) ‘Yayın Hakem Kurulunda’ görev yapmaktadır.

Çok sayıda panel ve konferansa konuşmacı ve yönetici olarak katıldı. İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

Nihat İnanç