Nevzat-Altiğ
873

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Nevzat Altığ Kimdir?

Türk Musıkısi Koro Şefi. Edirneli bir aileden. Babası süvari albayı, şarkı bestekarı Nazmi Atlığ’ın görevle bulunduğu Sarayköy (Denizli)’de doğdu.

Keman ve musiki öğrendi. istanbul Tıp Fakültesi’ni bitirip röntgen teşhis ihtisası yaptı. Üniversite Korosu’nda keman çaldı, sonra bu koronun şefi, istanbul Radyosu Türk Musikısi şefi, İstanbul Konservatuvarı icra Hey’eti şefi, İstanbul Radyosu Müdürü ( 1954-1958) oldu. istanbul Radyosu Küçük Koro’sunu yönetirken 1963’de Mes’ud Cemil’in ölümü üzerine Klasik Koro’nun Şefliği’ne getirildi. 1976 yılına kadar aralıksız bu görevi yürüttü.

1969’da Milli Eğitim Bakanlığı Türk Musikısi Komisyonu kurulunca başkan seçildi ve bu komisyon Kültür Bakanlığı’na geçince başkan olarak görevine devam etti.1000 Temel Eser Komisyonu üyeliğinde bulundu. TRT Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kurunca koronun şefliğine getirildi.

Çeyrek asır devam ettiği istanbul Belediye Konservatuvarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikısi hocalığından ayrıldı. 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında Başarı Ödülü’nü aldı. Türkiye Milli Kültür Vakfı’nca 1983 yılı Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Üyeliğine seçildi ve 1984 yılında TRT Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında Profesör, 1987 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı almıştır.

1999’da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne layık görülmüştür. Pek çok müzisyen yetiştiren ve halen İTÜ Türk Musikısi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Üyesi olan Dr. Nevzad Atlığ, evli ve iki çocuk babasıdır.