neilpatrickharris

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

15 Haziran 1973

Ülke

ABD

Burç

İkizler ikizler

1534

kez görüntülendi

Neil Patrick Harris Kimdir?

Neil Patrick Harris, 15 Haziran 1973 tarihinde Amerika’nın Albuquerque şehrinde doğmuştur. Annesi Sheila Harris, babası Ron Harris’dir. Henüz ilkokuldayken “Oz Büyücüsü” adlı tiyatro oyununda “Toto” rolünü oynamıştır ve ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. 1988 yılında Mark Medoff tarafından yenetekli olduğu keşfedilmiştir. “Clara’s Hearth” filminde ünlü oyuncu Whoopi Goldberg ile oynamıştır. Bu filmdeki rolü ile Golden Globe ödülüne aday gösterilmiştir. Aynı yıl içerisinde “Purple People Eather” adlı filmde de rol almıştır.

1989 yılında, Dr. Douglas “Doogie” Howser rolüyle yer aldığı “Doogie Howser M.D.” adlı dizide başrol oyuncusu olarak televizyon kariyerine başlamıştır. Bu dizi ile Harris ikinci Golden Globe ödülüne aday gösterilmiştir. 1993-1995 yılları arasında yardımcı oyuncu olarak çalışmıştır. 1995-2000 yılları arasında “Undercover Brother”, “Starship Troopersve”, “Harold and Kumar” adlı filmlerinde rol almıştır. 2001-2004 yılları arasında Brodway’de pek çok müzikalde sahne almıştır. 2004 yılında kendisine dünya çapında bir ün getirdiği “How I Met Your Mother” dizisinde oynamıştır. Bu dizide canlandırdığı “Barney Stinson” karakteri ile izleyiciler tarafından çok fazla sevilmiştir.

Aynı zamanda sihirbazlık yetenekleri olan Neil Patrick Harris, 2006 yılında “Tannen’s Magic Louis” ödülünü kazanmıştır. 2008 Dünya Sihir Ödülleri töreninin de sunuculuğunu yapmıştır.

Neil Patrick Harris, 2006 yılında People isimli dergide verdiği röportajda ünlü aktör David Burtka ile eşçinsel bir ilişkisi olduğunu belirtmiştir. 2011 yılında taşıyıcı bir anneden ikiz bebek evlat edinmişlerdir. Bebekleri Gideon Scott ve Harper Grace Ekim 2010’da dünyaya gelmiştir. 2014 yılında Partneri David Burtka ile İtalya’da evlenmiştir.

Kaynakça

www.sabah.com.tr