necmi-tanyolac

Doğum Tarihi

1928

Ölüm Tarihi

27 Kasım 2013

Ülke

Türkiye

1400

kez görüntülendi

Necmi Tanyolaç Kimdir?

1928 yılında İskeçe’de doğan Tanyolaç, 1950 yılında gazeteciliğe başladı. TSYD’nin kurucularından olan Necmi Tanyolaç, dernekte 1970-1972 ve 1981-1984 yılları arasında genel başkanlık yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkan vekilliği görevinde de bulunan Tanyolaç, TSYD ve basın kuruluşlarının açtığı yarışmalarda ödüller kazandı. Zaman, Son Posta, Tercüman, Spor, Milliyet, Güneş, Sabah, Yeni Asır, Fotospor, Meydan gazetelerinde yazar ve yönetici olarak çalıştı. Tercüman Gazetesi Spor Sorumlu Müdürü, Güneş Gazetesi Spor Yönetmeni ve başkan vekili görevlerinde bulunan Tanyolaç’ın, “Arka Pencere” isimli bir de kitabı bulunuyor.

Türk basınını duayen isimlerinden ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) eski başkanlarından Necmi Tanyolaç 27 Kasım 2013 günü vefat etti.

Bir süredir Alzheimer tedavisi gören 85 yaşındaki Tanyolaç’ın, Çamlıca’da kaldığı huzurevinde rahatsızlanarak Maltepe’deki Delta Hospital’a kaldırıldığı, Necmi Tanyolaç’ın, gece yarısı hastanede hayata gözlerini yumduğu kaydedildi.

Necmi Tanyolaç için 28 Kasım 203 günü saat 10.30’da TSYD’nin Levent’teki merkezinde tören düzenlendi. Tanyolaç’ın cenazesi Şişli Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.
TSYD BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Türk basınının duayenlerinden ve eski TSYD genel başkanı Necmi Tanyolaç’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Derneğin internet sitesinde yayımlanan mesajda, “Bir ağabeyimizi, bir babamızı kaybettik. Bize kalem veren, bize sayfa açan, bize her türlü imkanı hazırlayıp bugünlere getiren değerli bir spor adamını yitirdik. Acımız tarif edilemeyecek kadar büyüktür. Türk basınının başı sağolsun” denildi.