Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

1959

Şehir

Konya

Ülke

Türkiye

2578

kez görüntülendi

Mustafa Özkafa Kimdir?

1959 yılında Konya’da doğan Mustafa Özkafa, ilkokulu Konya’da tamamladıktan sonra, yüksek öğrenimini Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde yaptı ve Selçuk Üniversitesi’nden Harita Mühendisi olarak mezun oldu. Mezuniyetini müteakiben bir süre öğretmenlik ve serbest mühendislik yaptı. Siyasi hayatına Refah Partisi ile başlayan Özkafa, partinin değişik kademelerinde görev yaptıktan sonra, Refah Partisi Selçuklu İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 1989 Mahalli Seçimlerinde Refah Partisi tarafından Karatay İlçe Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Özkafa, % 46’lık bir oy yüzdesiyle Karatay Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Bu görevdeyken ortaya koyduğu başarılı çalışmaları arasında yer alan binlerce kişinin oturduğu modern toplu konut çalışmaları, dev bütçeli sosyal tesisler, spor tesisleri, Karatay gibi tarihi ve kültürel büyük değerleri olan bir ilçede bu dokuyu koruyarak oluşturulan yeni ve modern bulvarlar, caddeler, sağlık ocakları, mesleki eğitim kursları, Karatay Belediyesi’nin bütçesi en zengin ilçe belediyesi haline getirilmesi, ve sevilen kişiliği sayesinde halk tarafından 1994 yerel seçimlerinde % 65 gibi bir rekor oy oranı ile yeniden aynı göreve seçildi.

Yerel yönetim olarak alışılmışın üzerinde bir gayretle yeni eserleri, büyük projeleri çalışmalarına ekleyen Özkafa, 18 Nisan 1999 seçimlerinde % 48 gibi yine büyük bir oy oranı ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Saadet Partisi’nden Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

 

Mustafa Özkafa, evli ve beş çocuk babasıdır.