Doğum Tarihi

24 Şubat 1961

Şehir

Şanlıurfa

Burç

Balık

479

kez görüntülendi

Mustafa Armağan Kimdir?

Gazeteci ve araştırmacı yazar Mustafa Armağan Şanlıurfalı bir anne-babanın çocuğu olarak 24 Şubat 1961 tarihinde Cizre’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli yayınevlerinde editör olarak çalıştı. 1995-96 yıllarında İzlenim dergisinin yayın yönetmenliğini yürüttü.

Sosyal Bilimler Ansiklopedisi (Risale Yayınları, 4 cilt) ve Osmanlı Ansiklopedisi (Ağaç Yayıncılık, 7 cilt) adlı çalışmalarının yayın koordinatörlüklerinde bulundu. M. M. Şerif’in 4 ciltlik İslam Düşüncesi Tarihi adlı eserini (İnsan Yayınları, 1990-91) yayına hazırladı. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından üç defa ödüle layık görüldü: Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası (Fritjof Capra’dan tercüme dalında, 1989), Şehir, Ey Şehir (deneme dalında, 1997), Osmanlı: İnsanlığın Son Adası (fikir dalında, 2003).

İlk telif kitabı Gelenek adını taşır (Ağaç Yayıncılık, 1992). Diğer ilk dönem eserleri: Gelenek ve Modernlik Arasında (İnsan Yayınları, 1995), Şehir Asla Unutmaz (İz Yayıncılık, 1996), Şehir ey Şehir (1997, İz Yayıncılık) ve Bursa Şehrengizi (İz Yayıncılık, 1998). Bunların dışında tam listesi aşağıda verilecek telif, derleme, yayına hazırlama ve çeviri olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır. (Listede toplamı 70’i aşkın yayınından bazıları onlarca defa ve bazıları da farklı isimlerle basıldığı için sadece ilk baskıların künyesini vermekle yetineceğiz.)

Bugüne kadar kitapları 2 milyon adede yakın bir tirajı yakalamış olan Armağan, yayıncılık ve yazarlığı beraberce sürdürebilen nadir kişiliklerdendir. On kadar yayınevinde editör, koordinatör, yayın yönetmeni, yayın danışmanı, genel müdür gibi görevleri yürüttü, tarih dergisi yayıncılığında yaygın bir okur kitlesini kendisine bağlayan Derin Tarih dergisini 2012-21 yıllarında tam 9 yıl boyunca yönetti. 108 sayı dergiye ilaveten 18 özel sayı yayınladı. Diyanet İslam Ansiklopedisi’ne “Cemil Meriç” maddesini kaleme aldı.

Yeni Şafak, Zaman ve Star (Salih Mercan müstearıyla) gazetelerinde tarih ağırlıklı köşe yazıları kaleme alan Armağan, 2021 Nisanından beri Yeni Akit gazetesinde köşe yazısı yazmaktadır. Daha önce düzenli olarak yazdığı dergiler arasında İzlenim, Mostar, Yeni Dünya ve Derin Tarih sayılabilir.

2007 yılında Ülke TV’de Tarık Tufan ile beraber “Tarihte Yürüyen Adam” adıyla başladığı tarih programlarına daha sonra aynı kanalda Turgay Güler ile “Sıradışı Tarih” programıyla devam etti. Tv Net’te bir bölümü Yavuz Bahadıroğlu ile olmak üzere yaklaşık 10 yıl tarih programı yaptı (önce “Tarih Atlası”, daha sonra “Derin Tarih” adıyla). Mehtap TV’deki “Tarih Aynası” programının haricinde TV 24’te Ahmet Kekeç ve Nevin Ateş ile birlikte “Tarihçe” programını yaptı. Akit TV’de Eylül 2018’den Ekim 2020’ye kadar Yavuz Bahadıroğlu ile, sonrasında Mustafa Balevi başlayıp Feridun Erdoğral ile devam eden “Kayıtdışı Tarih” adlı programı sürdürmekte olup televizyonlarda en uzun süre tarih programı yapan programcıdır.

Ayrıca 1992 yılından itibaren mimar ve mütefekkir Turgut Cansever’in (1921-2009) eserlerinin çoğunu yayına hazırlamıştır. (İlk kitap: Şehir ve Mimari Üzerine Düşünceler, Ağaç Yayıncılık, 1992)

Sayfalar: 1 2

Kaynakça

gercektarih.com.tr