Muhammet-Riza-Yalcinkaya

Doğum Tarihi

23 Kasım 1955

Şehir

Zonguldak

Ülke

Türkiye

Burç

Yay yay

1376

kez görüntülendi

Muhammet Rıza Yalçınkaya Kimdir?

Muhammet Rıza Yalçınkaya, 23 Kasım 1955’te Zonguldak’ta doğdu. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ayşe’dir. Makine Mühendisi; Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğünde teknik uzman, makine mühendisi ve başmühendislik görevlerinde bulundu. Makine Mühendisleri Odası Bartın İl Başkanlığına seçildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu.

1999 yılında Bartın Belediye Başkanlığına seçildi ve 2007 yılına kadar bu görevi yürüttü. Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyeliklerinde bulundu.

2002’de Şehir ve Başkan Dergisinin Çevre Düzenleme dalında “Kent Ödülü”, 2003’te Tarihi Kentler Birliği “Özendirme”, 2005’te Ankara Yuva Konut Yapı Kooperatifleri Birliği ile Anadolu Kamusen’in “Yılın Belediye Başkanı” ve 2006’da Doğru Haber Gazetesi’nin “Yılın Adamı” ve Gözcü Gazetesinin” Yılın Belediye Başkanı” ödüllerini aldı.

23.-24. Dönemde CHP Bartın Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi oldu.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’den Bartın Belediye Başkan Adayı oldu.

Yalçınkaya, evli ve 2 çocuk babasıdır.