muhammed-yusuf-dahlan

Doğum Tarihi

29 Eylül 1961

Burç

Terazi terazi

1158

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Muhammed Yusuf Dahlan Kimdir?

Albay Muhammed Yusuf Dahlan, 29 Eylül 1961’de Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus kampında dünyaya gelmiştir. Ebu Fadi, lakabıyla da bilinen Dahlan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde El Fetih’in gençlik hareketinin öncüleri arasında yer almıştır. Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı iç güvenlikten sorumlu istihbarat biriminin Gazze şefliğini yapmış ve Filistin Özerk Yönetimi’nin Dış ilişkiler Birimi’nde çalışmıştır.

Muhammed Dahlan, 1981-1986 yılları arasında İsrail tarafından 11 kez tutuklanmış, 5 yıllık bu süre zarfında İsrail hapishanelerinde ara ara kalmış ve bu süreçte İbranice öğrenmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra Gazze İslam Üniversitesi’nde okuyan Dahlan, İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Muhammed Dahlan, 1987’de başlayan 1. Filistin İntifadasının önde gelen isimlerinden olmuştur.1988’de Ürdün’e sürgün edilen Dahlan, buradan Tunus’a geçmiş oradaki Filistin Kurtuluş Örgütü’ne katılmıştır. 1993 Oslo Anlaşması gereği İsrail güvenlik güçlerinin yeniden konuşlanmasına ilişkin yürütülen güvenlik müzakerelerinde Filistin heyetinde yer almıştır.

Dahlan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron tarafından 2000 yılı Kasım ayında Gazze’deki yerleşimcilere saldırmakla suçlanmış ve ölümle tehdit edilmiştir. 5 Kasım 2001’de Filistin Özerk Yönetimi’nin politikalarına tepki gösterip istifa etmiş, ancak Yaser Arafat istifasını kabul etmemiştir. Arafat, bir kararname ile kendisini Ulusal Güvenlik Müsteşarı tayin etmiş, ancak bir süre sonra bu görevden de istifa etmiştir. Bu durum Arafat ile arasını açmış, ancak Arafat’ın muhalefetine rağmen Mahmud Abbas tarafından Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmıştır.

Dahlan hakkında çeşitli suçlamalar zaman zaman gündeme gelmiştir. Dönemin Filistin Kurtuluş Örgütü Merkezi Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Faruk Kaddumi tarafından Filistin lideri Yasir Arafat’ı tasfiye etme planına karışmakla suçlanmıştır.Hakkındaki bir başka suçlama ise İsrail tarafından gümrük geliri olarak yapılan aylık 1 milyon şekelin Dahlan’ın şahsi hesabına yatırıldığı yönündedir.

Muhammed Dahlan, 2007’de El Fetih adına Hamas ile Gazze Şeridi’nde bir güç mücadelesine girişmiş ve ancak bu mücadele sonucunda kaybeden taraf olarak El Fetih Gazze’den tamamen çekilmek zorunda kalmıştır. Hamas liderleri Gazze’deki hesaplaşmadan Dahlan’ı sorumlu tutmuş ve Dahlan’ın adı daha sonra da Hamas karşıtı operasyonlarda geçmiştir.