Unvan

General

Doğum Tarihi

1957

Ülke

Afganistan

1265

kez görüntülendi

Muhammed Fehim Kimdir?

Penşir Vadisi’nde 1957 yılında doğan General Muhammed Fehim, Kabil’de lise öğrenimi gördü, 1978 yılındaki komünist darbeden sonra Pakistan’a kaçtı ve bir yıl sonra ülkesine dönerek Ahmed Şah Mesud için çalışmaya başladı.

Ahmed Şah Mesud’un istihbarat şefi ve uzun süredir yardımcısı olan Fehim, Şah Mesud’un Eylül ayında öldürülmesinden sonra Kuzey İttifakı’nın komutanlığına getirildi.

Yakınındakilerin, üstün askeri özelliklerine rağmen siyasi vizyon ve karizmadan yoksun olarak niteledikleri General Fehim, 10 bin kişilik askeri güce komuta ediyor.

1980’li yıllarda Sovyetler Birliği işgali sırasında Şah Mesud’un İslam Cemaati grubunun Pervan ve Baglan eyaletleri komutanı olan Fehim, Sovyet askerlerinin defalarca saldırısına uğramasına rağmen, yenilgiye uğratılamadı.

Askeri elbiselerden çok yerel giysiler giymesiyle tanınan Fehim, Şah Mesud komutasındaki Mücahit güçlerinin siyasi komitesinin başkan yardımcılığı görevini de yaptı.

Fehim, 1992 yılında kuzey Afganistan’da Necibullah başkanlığındaki komünist hükümete yönelik başkaldırıda önemli rol oynadı.

1992 yılında Mücahit hükümetinde ulusal güvenlikten sorumlu bakan olarak görev yapan Fehim, aynı zamanda 4 yıl boyunca Kabil bölgesi komutanı oldu.