Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

9 Ağustos 1958

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

4030

kez görüntülendi

Muazzez Ersoy Kimdir?

Gerçek ismi Hatice Yıldız Levent olan Muazzez Ersoy, 9 Ağustos 1958 tarihinde İstanbul’un Kasımpaşa semtinde doğmuştur. Annesi Fatma Hanım Cibali Tekel Tütün Fabrikası’nda çalışmıştır. Babası ise Yaşar Levent Dolmuş Şoförlüğü yapmıştır.

Çocukluk ve gençlik yıllarını İstanbul’un Kasımpaşa semtinde geçirmiştir. Müzikle ilgilenmesinin en büyük sebebi ise annesinin müziğe karşı olan sevgisi olmuştur. Annesinin müziğe karşı olan sevgisi Muazzez Ersoy’u gençlik yıllarında etkisi altına almıştır ve ortaokulu okulu bitirdikten sonra öğrenim hayatını ise müzik dersleri alarak sürdürmeye karar vermiştir. Bir dönem İrfan Özbakır ve Baki Duyarlar gibi müzik hocalarından dersler almıştır. Muazzez Ersoy, tezgahtarlık yaparak kazandığı birikimlerini müzik dersleri ve eğimleri için harcamıştır.

İlk olarak 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda assolist olarak sahneye çıkmıştır. 1985 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınava katılmıştır fakat kazanamamıştır. 1989 yılında ise TRT Ankara Radyosu şeflerinden Cahit Ünyaylar ile çalışmaya başlamıştır ve Muazzez Ersoy 1990 yılında TRT Ankara Radyosu’na yorumu kendisine ait olan altı eser göndermiştir. Eseleri denetimden geçmiştir ve ekranlarda dinleyicilerine seslenmeye başlamıştır.
İlk profesyonel albümünü 1991 yılında “Seven Olmaz Ki” ismiyle yayınlamıştır ve bu albümü ile önemli bir satış rakamına ulaşmıştır. Muazzez Ersoy bu süreçte “Her Şeyim Sensin, Sizi Seviyorum, Sensizlik Bu, Nostalji” isimli albüm çalışmalarını yayınlamıştır. Raks müzik ile anlaşarak çıkarmış olduğu “Sizi Seviyorum” adlı albümünde Selçuk Tekay ve Ali İhsan Kısaç gibi sanatçılarla çalışmıştır.

Muazzez Ersoy 1995 yılında yayınladığı Nostalji 1 adlı albümüyle müzikseverlerin büyük ilgisini çekmiş ve taçsız kraliçe olarak anılmaya başlamış, tüm ülkede satış rekorları kırmıştır. Yakaladığı bu başarıyı 1996 yılında Nostalji 2, 1997 yılında Nostalji 3 albümlerinde de devam ettirmiştir. Ardından Nostalji 4 ve Nostalji 5 albümleri 1998 yılında CD ve kaset olarak satışa sunulmuştur. Bu iki albüme hediye olarak ise Nostalji 6 verilmiştir. Üç albümün bir arada çıkarılıp birlikte satışa sunulması da müzik dünyasında bir ilk olmuş, ilk defa bir şarkıcının üç albümü tek pakette satışa sunulmuştur. Nostalji albümü 2000 yılına kadar devam etmiştir ve toplamda 12 albüm olarak tamamlanmıştır. 12 albümden oluşan “Nostalji” albümleri müzikseverlerin ilgisi ile yüksek bir satış sayısına ulaşmış, 1995 ve 2000 yılları arasında vergi rekortmeni olmuştur.

1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının önerisiyle dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçılığı”yla ödüllendirilmiştir.

2005 yılında Birleşmiş Milletler mülteciler yüksek komiserliği tarafından iyi niyet elçisi ünvanını alan 9 kişiden biri olmuştur.

Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde çeşitli yıllarda “TSM En İyi Kadın Sanatçı” kategorisinde ödüller kazanmıştır.

Aşk hayatında ise 1974 yılında küçük yaşta evlenmiş, iki yıl evli kalmıştır. Bu evlilikten Ender Diril isminde bir oğlu olmuştur. Daha sonrasında ise boşanmıştır.

2001 yılında ise İsmet Özhan ile evlenmiştir. Kısa süren evlilikleri 4 ay sonra son bulmuştur.

Kaynakça

www.haberler.com