Morgan_Freeman_kimdir

Unvan

Aktör

Doğum Tarihi

01 Haziran 1937

Ülke

ABD

Burç

İkizler ikizler

4323

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Morgan Freeman Kimdir?

1971’de çocukların okuma alışkanlıklarını konu alan “The Electric Company”deki “Easy Reader,” “Mel Mounds” and “Count Dracula” rolleri sayesinde tanınmaya başlayan usta aktör, yine aynı yıl “Who Says I Can’t Ride a Rainbow?” filmindeki rolü ile kariyerinin ilk önemli yapımında yer aldı. 1976 yılında The Electric Company yapımı son bulunca Freeman için tekrar zor günler başlamış oldu. Yaşadığı bu zor yıllar içerisinde Jeanette ile olan ilişkilerinde de problemler çıkmaya başlamış ve 1979 yılında evlilikleri son bulmuştur.

Boşanmalarının ardından bir yıl sonra Robert Redford’un “Brubaker” adlı sinema filmiyle tekrar sinema dünyasına adım atan Freeman, iki yıl boyunca rol alacağı “Another World” adlı pembe diziyle tekrar televizyon dünyasına geri dönmek zorunda kaldı.

HOLLYWOOD YILDIZI

1984 yılında Paul Newman’ın “Harry and Son” filminde rol alan ünlü aktörün kaderi 1987 yılında rol aldığı “Street Smart” filmiyle gerçek anlamda değişmiş oldu. Bu filmde gösterdiği üstün performansla En İyi Yardımcı Erkek Oyunca dalında Oscar’a aday gösterildi.

Ünlü oyuncu bundan iki yıl sonra daha büyük bir başarıya imza atarak “Driving Miss Daisy” filmiyle 47. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Aktör ödülünü aldı ve yine aynı performansıyla Oscar’a tekrar aday gösterildi.

1990’lara girildikten sonra Freeman daha büyük bütçeli filmlerde önemli roller almaya başlamıştır artık. 1992 yılında Clint Eastwood ve Gene Hackman ile başrollerini paylaştığı Hollywood’un başyapıtlarından “Unforgiven” filminden sonra, 1994 yılında Tim Robbins ile birlikte rol aldığı Stephen King’in romanından uyarlama olan “Shawshank Redemption” filmi yüzyılın en iyi filmleri listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu filmden bir yıl sonra yine unutulmaz filmler listesinde önemli bir yeri olan ve başrollerini Brad Pitt ve Kevin Spacey ile paylaştığı, özellikle modern hayatın içindeki insanı sorgulayan “Seven” filminde rol alan usta oyuncu, yine aynı yıl Dustan Hoffman’ın başrolünü oynadığı “Outbreak” filminde rol aldı.

1996’da “Moll Flanders” filminde, yine aynı yıl Keanu Reeves ile başrolünü paylaştığı “Chain Reaction” filminde, 1997’de ”Kiss The Girls” filminde, yine aynı yıl Anthony Hopkins ve Matthew McConaughey ile başrolünü paylaştığı “Amistad” filminde ve 1998 yılında ise “Deep Impact” filminde rol almıştır. Rol aldığı filmlerin yanı sıra Freeman ayrıca, 1997 yılında Revelations Entertainment adlı film prodüksiyon şirketini ve kız kardeşi ile birlikte de ClickStar adlı online film dağıtım şirketini kurdu.

Freeman birbirini izleyen bu yıllarda Hollywood’un ünlü aktörleriyle birlikte birçok başarılı filmlerde rol almıştır. Yine bunlardan bazıları, Gene Hackman ile birlikte rol aldığı “Under Suspicion”, Renee Zellweger ile birlikte oynadığı “Nurse Betty”, Ashley Judd ile rol aldığı “High Crimes”, Ben Affleck ile rol aldığı “The Sum of All Fears”, Jim Carrey ile rol aldığı “Bruce Almighty” filmleri sayılabilir.

2005 yılı ise Morgan Freeman için çok özel bir yıl olmuştur. Western filmlerinin efsane aktörü Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı ve Hilary Swank ile başrollerini paylaştığı “Million Dollar Baby” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazanmıştır. Yine aynı yıl Jet Li ile “Unleashed”, Kevin Spacey ve Justin Timberlake ile “Edison”, Robert Redford ve Jennifer Lopez ile “An Unfinished Life” ve Christian Bale ile “Batman Begins” filmlerinde rol almıştır.

Usta oyuncu Batman Begins ile başlayan unutulmaz Batman serisindeki diğer filmlerden “The Dark Knight” (2008) ve “The Dark Knight Rises” (2012) filmlerinde de rol almıştır.

Hollywood’un birçok ünlü aktörleriyle birlikte kamera karşısına geçen Freeman’ın günümüze kadar rol aldığı önemli filmlerden bazıları şunlardır; Ben Kingsley ve Bruce Wills ile yer aldığı “Lucky Number Slevin” (2006), Jack Nicholson ile yer aldığı “The Bucket List” (2007), Angelina Jolie ile yer aldığı “Wanted” (2008), Matt Damon ile Nelson Mandela’yı canlandırdığı “Invictus” (2009), John Malkovich ve Helen Mirren ile yer aldığı “Red” (2010) ve Tom Cruise ile yer aldığı “Oblivion” (2013). Sanatçı son olarak Olga Kurylenko ile “Momentum” (2015) filminde rol almıştır.

Sayfalar: 1 2 3