Unvan

Aktör

Doğum Tarihi

01 Haziran 1937

Ülke

ABD

Burç

İkizler

8743

kez görüntülendi

Morgan Freeman Kimdir?

Modern Amerikan sinemasının en çok saygı duyulan ve ikon isimlerinden olan Akademi ödüllü aktör Morgan Freeman, 1 Haziran 1937’de Memphis, Tennessee, ABD’de dünyaya geldi. Düşük gelire sahip beş çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Freeman’ın çocukluğu Chicago ve Mississippi’de geçti. Afrika kökenli olan aile, tıpkı diğer Afrika kökenli Amerikalıların da gördüğü zenci düşmanlığından dolayı Chicago’ya taşınmak ve orada iş bulmak zorunda kaldı.

ÇOCUKLUK YILLARI

Ailenin bu zor iş arama döneminde Mississippi’de yaşayan büyükanne Charleston, Freeman ile ilgilendi. Freeman 6 yaşına geldiğinde büyükanne ölünce, tekrar ailesinin yanına döndü. Ailenin geçirdiği ekonomik zorluklar ve alkolik bir kocanın yarattığı huzursuzluk nedeniyle öğretmen olan anne Mayme Edna kocasından ayrılarak çocuklarıyla birlikte tekrar Tennessee’ye ardından da Mississippi’ye taşındı.

Freeman 9 yaşına geldiğinde bir okul müsameresinde başrol oynayarak ilk sahneye çıkışını gerçekleştirdi. Daha sonra 12 yaşında Broad Street Lisesi’ne devam ederken eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı. Ardından Nashville, Tennessee’de geçen bir radyo şovunda rol aldı. 1955 yılında Broad Street Lisesi’nden mezun olduktan sonra Jackson Eyalet Üniversitesi’nden gelen kısmi burslu drama eğitimi teklifini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak çalışmak üzere reddetti.

Freeman, Hava Kuvvetlerinde pilotluk yerine mekanik ve radar teknisyenliği görevlerinde bulunmasının yarattığı hayal kırıklığı ve hiç kimseyi öldüremeyeceğini fark etmesinden dolayı, 1959 yılında hava kuvvetlerinden ayrılarak aktörlük kariyerine başlamak üzere Hollywood’un yolunu tuttu.

AKTÖRLÜK YILLARI

Zor bir hayata başlayan Freeman, burada oyunculuk dersleri almaya başladı. Bu süreçte iş bulmakta zorlandığı için gündüzleri küçük günlük işler bulabileceği ve akşamları seçmelere katılabileceği yer olan New York City’e taşındı.
1964 yılında Dünya Dans Festivali’ne dansçı olarak katıldı ve San Francisco’da Opera Ring müzik grubunun bir üyesi olarak yaşadı. Gezici bir tur grubunda “The Royal Hunt of the Sun” adlı tiyatro eserinin bir uyarlamasında rol aldı. Aynı zamanda 1965 yapımı “The Pawnbroker” filminde figüran olarak rol aldı. İlk off-Broadway yapımını, 1968’de Pearl Bailey ve Cab Calloway ile rol aldığı Brodway yapımı olan “Hello, Dolly!’”nin siyahi versiyonundan önce 1967’de Viveca Lindfors ile karşılıklı rol aldığı “The Nigger Lovers” eseri ile gerçekleştirdi. Jeanette Adair Bradshaw ile evlendiği yıl olan 1967 yılı, Freeman’ın aktörlük hayatının kırılma noktası olmuştur.

Sayfalar: 1 2 3