Unvan

Cumhurbaşkanı

Doğum Tarihi

1962

Ülke

Karadağ

1785

kez görüntülendi

Milo Cukanoviç Kimdir?

Karadağlı Başbakan Milo Cukanoviç, 25 Kasım 2002’de cumhurbaşkanlığından istifa ettikten sonra, 26 Kasım 2002’de başbakanlığa atandı.

Milo Cukanoviç, 1962 yılında Niksiç’te dünyaya geldi. Bir yargıcın oğlu olan Cukanoviç, gençliğinde Sosyalist Parti basamaklarını hızla çıktı. Ekonomi okudu ve 1979’da Yugoslav Sosyalistleri Merkez Komitesi’ne katıldı.

1991’de, sonradan en büyük düşmanlarından biri olan Slobodan Miloşeviç’in desteğiyle, Cukanoviç 29 yaşında Avrupa’nın en genç başbakanı oldu. Gençlik ve parti örgütleri dışında siyasi deneyimi olmaksızın söz konusu göreve getirilen Cukanoviç’in, görevini gereğince yapabilip yapamayacağı birçok gözlemci tarafından tartışıldı. Fakat genç lider Cumhuriyet’in işlerini kavrayıp idare edebileceğini gösterdi.

Üç yıl başbakan olarak görev yapan Cukanoviç, Sosyalistler Demokratik Partisi’nde (DPS’de) Slobodan Miloşeviç’e karşı başgösteren hoşnutsuzluğun ayrımına vararak, Sırbistan Cumhurbaşkanı’yla ortaklığın uzun dönemde siyasi bir cinayet olacağı kanısına vardı. 1997’de Miloşeviç’i kızdırdığı bir söyleşide, onu eski çağlardan kalma siyasi bir felsefeye sahip ve etrafı düzenbazlarla çevrili biri olarak nitelemişti.

Bu DPS içinde bölünmeye yol açan bir açıklama oldu. Parti, Cukanoviç ve Miloşeviç yanlısı eski Cumhurbaşkanı Momir Bulatoviç arasında ikiye bölündü. 1997 yılının Temmuz ayında iki lider cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşı karşıya geldi. DPS’nin kaynaklarını ve olanaklarını kullanan Cukanoviç az bir farkla cumhurbaşkanı seçildi. Bulatoviç, Federal Hükümet Başbakanı seçildi ve Sosyalist Halk Partisi’ni (SNP’yi) kurdu. Bu parti Karadağ’da Miloşeviç yanlısı politikalar izlemeyi sürdürdü.

Cukanoviç cumhurbaşkanlığı boyunca Cumhuriyet’in işlerini siyasi ve ekonomik mücadelelerle adım adım Yugoslav federal yapılarının elinden aldı.

Milo Cukanoviç evlidir.