mickey-rooney

Doğum Tarihi

3 Eylül 1920

Ölüm Tarihi

7 Nisan 2014

Ülke

ABD

Burç

Başak basak

1592

kez görüntülendi

Mickey Rooney Kimdir?

Mickey Rooney, 3 Eylül 1920 tariginde ABD’dew doğdu. Gerçek adı Joseph Yule’dir.

Kariyeri boyunca çeşitli ödüller kazandı, bunlara bir Oscar, bir Altın Küre ve bir Emmy dahildir.

Andy Hardy karakteri en çok bilinen çalışmasıdır, A&E’s Biography’ye göre Rooney herhangi bir aktöre göre en uzun film kariyerlerine sahip oyunculardan biridir.

Oyunculuk kariyerine henüz küçük bir çocukken ailesinin tiyatrosunda başlayan Rooney, 80 yıllık meslek yaşamına çok sayıda sessiz film, Shakespeare oyunları, Judy Garland müzikalleri, Broadway oyunları ve televizyon dizileri sığdırmıştı.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından iki kez Oscar ödülüne layık görülen Rooney, 1939 yılından orduya katıldığı 1942’ye kadar sinema dünyasının en çok para kazandıran aktörü olarak da tarihe geçmişti.

Özel hayatı da en az sinema kariyeri kadar renkli olan Rooney, ilk evliliğini 1942’de Hollywood’un unutulmaz oyuncularından Ava Gardner ile yapmıştı. Evlendiklerinde Rooney 21, Gardner ise 19 yaşındaydı.

Sadece bir yıl süren evliliğin ardından Rooney, orduya katılmış ve askerlik günlerini İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan birliklerini eğlendirerek geçirmişti.

Uzun süredir rahatsız olan Rooney’in Hollywood’un kuzeyindeki evinde 7 Nisan 2014 günü yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Evlilikleri genellikle kısa süren Rooney, toplam sekiz kez nikah masasına oturmuştu. Rooney’in bu evliliklerden dokuz çocuğu oldu. Ünlü oyuncu, 19 torunu ile geniş bir aileye sahipti.

Rooney, en son 2011’da “The Muppets” filmi ile seyirci karşısına çıkmıştı.