mervan-barguti

Unvan

Milletvekili

Doğum Tarihi

6 Haziran 1959

Ülke

Filistin

Burç

İkizler ikizler

1063

kez görüntülendi

Mervan Hasip İbrahim El Barguti Kimdir?

6 Haziran 1959’da Ramallah’ın Kuzeybatısı’ndaki Kuber köyünde, yedi çocuklu bir ailenin dördüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. 15 yaşında El Fetih hareketine katılmıştır. Birzeit Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Tarih okumuş, aynı üniversitede uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Birzeit Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarında El Fetih Örgütü’nün Gençlik Hareketinin oluşumuna katkıda bulunmuş, üç dönem öğrenci konseyi başkanlığı yapmıştır. 1978’de İsrail tarafından tutuklanan Barguti, 1983’te serbest bırakılmıştır.

Barguti, 1987’de İsrail’in Batı Şeria’yı işgal etmesi üzerine Filistinli gruplara liderlik ederek Birinci İntifada’ya katılmıştır. İsrail tarafından tutuklanıp Ürdün’e sürgün edilen Barguti, burada 7 yıl kalmıştır. Barguti, sürgün yıllarında Ebu Cihad ile çalışmış, El Fetih’in Filistin topraklarındaki teşkilatlanmasından sorumlu olmuştur. Barguti, Ebu Cihad’ın ölümünden birkaç gün önce düzenlediği son Libya gezisine de katılan isimlerden birisidir. 1989’da El Fetih’in 5. Genel Kongresi’nde hareketin Devrim Konseyi’ne konseyin en genç üyesi olarak seçilmiştir.

1994’te Oslo Anlaşması sonrası Batı Şeria’ya dönen Barguti, El Fetih’in Batı Şeria’daki Genel Sekreteri olarak seçilmiştir. Bu dönemde 150’den fazla yerel kongre düzenleyen Barguti, İsrail tarafından ağır darbeler almış olan El Fetih teşkilatlarının Batı Şeria

ve Gazze Şeridi’nden yeniden toparlanmasını sağlamıştır.

Aynı yıl El Fetih’in silahlı örgütlerinden biri olan Tanzim’in kuruluşuna da öncülük etmiştir. 1996’da düzenlenen seçimlerde Filistin parlamentosunda Ramallah milletvekili olan Barguti, parlamentoda siyasi ve hukuki komisyonlarda görev almıştır. Filistin parlamentosundaki ilk Filistin-Fransız dostluk grubuna da başkanlık etmiş olan Barguti, Fransa ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmıştır. Aynı zamanda Al Quds Üniversitesi’nde derslere de giren Barguti, 15 Nisan 2002’de tutuklanmış, Haziran 2004’te müebbet ve 40 yıla mahkum edilmiştir. Barguti, İsrail tarafından özellikle “İsrailli sivillere yönelik canlı bomba saldırıları”ndan sorumlu tutulmuştur.

Nitekim Barguti’nin tutuklanması olayına ilişkin İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron, “canlı olarak ele geçirilmiş olması beni ziyadesiyle üzmüştür” ifadelerini kullanmıştır. Buna karşılık Gush Shalom Barış Hareketi lideri Uri Avnery gibi Barguti’yi

“Filistin’in Mandellası” olarak tanımlayanlar da vardır.

Barguti’nin İsrail hapishanelerinde olmasına rağmen El Fetih içerisindeki etkinliği hala büyüktür.

10 Ağustos 2009’da düzenlenen son El Fetih Kongresi’nde 1063 oy alarak Merkez Yürütme Kurulu’na en fazla oy alarak seçilen 3. isim olmuştur. Hatta Filistin halkı ve El Fetih çevrelerindeki bu büyük popülerliğinden ötürü Barguti hakkında Mahmud Abbas sonrası Filistin Özerk Yönetimi lideri olabileceğine ilişkin tahminler de yapılmaktadır. Nitekim Barguti’nin İsrail hapishanesi içerisinde yürüttüğü inisyatiflerle Abbas’tan daha fazla etkinliğe sahip olduğu da dillendirilmektedir.

Kaynakça

SETA Vakfı - Filistin'de Siyasi Aktörler ve Partiler yayını. Editörler: Selin M. Bölme, Ufuk Ulutaş