Unvan

Ajans Başkanı

Doğum Tarihi

1973

1541

kez görüntülendi

Mert Kerem Salman Kimdir?

1973 yılında İstanbul’da doğan Mert Kerem Salman, ilkokulu Kıbrıs, Ankara ve İstanbul’da 4 değişik okulda tamamladı. Ortaokul ve liseyi, Şile 50. Yıl Devlet Parasız Yatılı Okulu’nda bitirdi. 1990’da Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans eğitimine başladı.

Salman’ın profesyonel iş hayatı, 1990’da IDB Yazılım’da programcı olarak başladı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) tebliğleri, aracı kurum ve bankaların istekleri doğrultusunda yazılan borsa işlem takip programının yazılımını yaptı. Bu dönemde teknik analiz ve algoritmik trading üzerine programlar yazdı.

Türkiye’de ilk portföy yönetim programını hazırladı. Program, birçok portföy yönetim şirketi, aracı kurum ve banka tarafından satın alındı.

Salman, 1994 yılında üniversite öğrenciliği ile çalışma hayatını birlikte sürdürürken; Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde düzenlenen Borsa Üst Düzey Eğitim Kursları’nda Sermaye Piyasası Dinamikleri konusunda eğitmenlik yaptı.

İMKB’nin Hisse Senetleri Piyasası Üye temsilciliği (Broker) eğitimini aldı. Vadeli opsiyon borsasında işlem yapma yetkisine ve Portföy Yöneticiliği belgesine hak kazandı.

1995 yılından itibaren, Değer Menkul Değerler, Global Menkul Değerler, Alfa Menkul Değerler gibi çeşitli aracı kuruluşlarda trading ve portföy yönetim departmanlarında yönetici olarak çalıştı.

2004 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Yüksek Lisans eğitimine başladı. Uluslararası ekonomik bütünleşme, politik ekonomi, ekonomik entegrasyonların irdelenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Oyun teorisi ve strateji üzerine ek dersler aldı.

Aynı dönemde Meksa Menkul Değerler’de Portföy Yönetim Departmanı’nı kurdu ve Portföy Yönetim Müdürü olarak 2005 yılına kadar finans sektöründe çalışmaya devam etti.

Salman, 2005 yılında medya sektöründe yatırımlar yaptı. Forum Diplomatik gazetesinin ve Business Channel televizyonunun kurucu ortağı oldu. Business Channel, ekonomi ve finans kanalı olarak yayın hayatına başladı. 2007 yılında kanal hisselerinin satışını gerçekleştirdi.

Ardından 6 News kanalının kuruluşunda CEO olarak görev aldı. Yayın hayatı sırasında kanalın genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Genel müdür olarak Planet TV projesini hayata geçirdi. Planet Türk, Planet Sinema, Planet Pembe ve Planet Çocuk kanallarını kurdu.

Kerem Salman halen, 2009 yılında kurduğu Tamajans Reklam Film ve Yayıncılık A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı ve ajans başkanı olarak iş hayatına devam etmektedir.