mertfırat

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

10 Ocak 1981

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

98

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Mert Fırat Kimdir?

Mert Fırat, 10 Ocak 1981 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Aslen Antakya’lıdır. Mert Fırat’ın tam ismi Şahabettin Mert Fırat’tır. Babası 1980’li, yılların tanınmış arabesk sanatçılarından Nihat Fırat’dır. Liseyi bitirdikten sonra İsveçte radyo ve televizyon eğitimi almıştır. Ardından Türkiye’ye dönerek Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim almıştır.

İlk oyunculuk deneyimini 2000 yılında “Bizim Evin Halleri” adlı diziyle yaşamıştır. “Yersiz Yurtsuz” dizisinde oynadığı “Mühendis Hüseyin” karakteriyle tanınmıştır. “Binbir Gece” dizisi ile ekranların sevilen oyuncularından birisi olmuştur. Dizide Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci gibi isimlerle beraber rol almıştır. Daha sonraki büyük projesi, başrollerinde Nejat İşler, Aslı Tandoğan, Olgun Şimşek ve sonrasında katılan Engin Altan Düzyatan gibi isimlerin rol aldığı “Kapalıçarşı” dizisi olmuştur. 2013 yılında yayınlanan “İntikam” isimli dizisinde Beren Saat ile beraber başrolde rol almıştır.

İlk sinema filmi deneyimini “Soyağacı” adlı filmde rol alarak yaşamıştır. 2010 yılında “Atlı Karınca” ve “Başka Dilde Aşk” filmlerinin senaristliğini yaparak, iki filminde başrolünde oynamıştır.

Ankara Ulusarası Film Festivali ve Sadri Alışık ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu” seçilmiştir. Sağır ve dilsiz bir genci canlandırdığı “Başka Dilde Aşk” filmi ile beraber bu ödüle layık görülmüştür.

Son olarak Star Tv’de yayınlanan “Ufak Tefek Cinayetler” dizisinin kadrosunda “Serhan” karakterini canlandırmıştır.

2018 yılında iş adamı Önder Fırat’ın kızı İdil Fırat ile evlenmiştir.

Kaynakça

www.haber7.com www.sozcu.com.tr