Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1970

Şehir

Kırıkkale

1760

kez görüntülendi

Mehmet Mert Kimdir?

Mehmet Mert, 1970 yılında, Kırıkkale’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kırıkkale’de tamamlayan Mert, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

Ankara Üniversitesi’nde, 1993 yılında, Yüksek Lisans programını; 1997 yılında doktora programını tamamladı. 1994 yılında, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne asistan olarak atandı. 2000 yılında, “Tarla Bitkileri Yetiştirme ve Islahı” bilim dalından, doçent ünvanını almaya hak kazanan Mert, 2006 yılında, profesörlük kadrosuna atandı.

Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mert, halen Tarla Bitkileri Bölüm Başkanıdır. İdari görevlerinin yanı sıra 19-22 Ekim 2009 tarihleri arasında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen toplam 550 dolayında katılımcıyla gerçekleşen Türkiye VIII. Tarla Bitkileri Kongresi’nin Düzenleme Kurulu Başkanlığını yapmış olan Mert’in, bu kongre ile Hatay’ın tanıtımına önemli katkıları olmuştur.

Uluslar arası ve ulusal düzeyde 60 araştırma makalesi yayınlanmış olan Mert’in TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından basılan “Pamuk Tarımının Temelleri” kitabı ile NOBEL Yayınevi tarafından basılan “Lif Bitkileri” isimli 2 kitabı bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.