mehmetgünsür

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

8 Mayıs 1975

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Boğa boga

362

kez görüntülendi

Mehmet Günsür Kimdir?

Mehmet Günsür, 8 Mayıs 1975 yılında Tatar kökenli bir ailenin ikinci çocuğu olarak İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nden mezun olmuştur. Annesi Sibel Günsür bir öğretim görevlisi, babası Teoman Günsür bir kuantum fizikçisidir. Modern bale koreografi olan ablası Zeynep Günsür Yüceil ise aynı zamanda bir öğretim görevlisidir.

Mehmet Günsür, oyunculuk hayatına yedi yaşında çeşitli reklam filmlerinde oynayarak başlamıştır. 1988 yılında TRT’de yayınlanan “Geçmiş Zaman Mimozaları” isimli dizide canladırdığı “Sabih” karakteri ile ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. Bir müzik grubu ile konserler veren Mehmet Günsür, dört yıl boyunca restoran işletmiştir. “Hamam” adlı filmin figürasyonunu yapan bir arkadaşının aracılığı ile seçmelere katılmıştır. Deneme çekimlerinin ardından role kabul edilmiştir ve Ferzan Özpetek’in yönetmenliğindeki bu filmle geniş kitlelerce tanınmıştır. Filmin ardından ise yalnızca oyunculuğa yönelme kararı almıştır.

1988 yılında yayınlanan “Sır Dosyası” isimli dizide çaylak dedektif rolünde oynamıştır. 2000 yılında “Hayal Kurma” adlı filmde Tarık Akan ile birlikte rol almıştır. Oyunculuk kariyerine İtalya’da devam eden Mehmet Günsür, 2001 yılında “Tommaso” ve “Guida”, 2002 yılında “L’Italiano” ve 2003 yılında “Papa Buono II” isimli İtalyan yapımlarında yer almıştır. 2003 yılında “O Şimdi Asker” isimli sinema filminde alkolik bir genci canlandırmıştır. Aynı yıl içerisinde “Pilli Bebek” isimli televizyon dizisinde rol almıştır. 2017 yılında başrolü Serenay Sarıkaya ve Ozan Güven ile paylaştığı “Fi” isimli dizide “Deniz” karakterine hayat vermiştir. Şimdilerde ise “Atiye” isimli Netflix’in ikinci Türk dizisinde rol almaktadır.

2006 yılında film Yönetmeni Katerina Mongio ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Maya, Ali ve Chloe adında üç çocukları vardır.

 

Ödülleri:

1998 – 10. Ankara Film Festivali Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu – Hamam
2003 – 40. Antalya Film Şenliği Jüri Özel Ödülü – O Şimdi Asker
2003 – 6. Gökçeada Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu – O Şimdi Asker
2004 – 9. Sadri Alışık Ödülleri Jüri Özel Ödülü – O Şimdi Asker
2011 – 16. Sadri Alışık Ödülleri Jüri Özel Ödülü – Ses
2012 – ELLE Style Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu – Muhteşem Yüzyıl
2012 – Ayaklı Gazete TV Yıldızları En İyi Dönem Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu – Muhteşem Yüzyıl
2012 – 18. Kral Müzik Ödülleri En İyi Film Müziği Aşk Tesadüfleri Sever – Mehmet Günsür & TNK
2014 – Sakarya Üniversitesi Justiniaus Medya Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu – Muhteşem Yüzyıl

Kaynakça

www.haberler.com www.sozcu.com.tr