Unvan

Korgeneral

Doğum Tarihi

1945

3008

kez görüntülendi

Mehmet ÇAVDAROĞLU Kimdir?

Korgeneral ÇAVDAROĞLU, DENİZLİ-Çivril İlçesinde 1945 yılında doğmuştur. 1964 Yılında Kara Harp Okuluna girmiş, 30 AĞUSTOS 1966’da Jandarma Muhabere Subayı olarak mezun olmuştur. 28 ŞUBAT 1967’de MAMAK Muhabere Okulundan mezun olmayı müteakip sırayla; Sınır Alayı Karargah Bölük Komutanlığı, Eğitim Bölük Komutanlığı, Muhabere Bölük Komutanlığı ve Muhabere Şube Müdürlüğü görevlerini yapmıştır.

Harp Akademisinden 1981 yılında ön yüzbaşı rütbesi ile mezun olmuş ve sırasıyla; Milli Güvenlik Konseyi Proje Subaylığı, Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı ve Sınır Alay Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı Eğitim Şube Müdürlüğü, İstihbarat Başkanlığı ile Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Alay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

30 AĞUSTOS 1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Jandarma Okullar Komutanlığı ve DİYARBAKIR Jandarma Bölge Komutanlığı görevlerini müteakip 30 AĞUSTOS 1997 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiş ve ANKARA Jandarma Bölge Komutanı, Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı ve Jandarma Eğitim Komutanlığı görevlerinde iken, 30 AĞUSTOS 2001 tarihinde Korgeneralliğe terfi etmiş ve 2002 yılında Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığına atanmıştır.

AĞUSTOS 2004 tarihinde J.Gn.K. Kurmay Başkanlığı görevine atanmış olup halen bu görevi yürütmektedir.

Korgeneral Mehmet ÇAVDAROĞLU, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Türk Silahlı Kuvvetler Başarı Madalyası sahibidir.

Bayan Zümrüt ÇAVDAROĞLU ile evli olan Korgeneral Mehmet ÇAVDAROĞLU’nun üç çocuğu vardır.