Unvan

Yönetici

Doğum Tarihi

6 Ağustos 1955

Burç

Aslan

2102

kez görüntülendi

Mehmet Ali Demirel Kimdir?

Mehmet Ali Demirel 6 Ağustos 1955 yılında Ankara’da doğdu. 1972 yılında Ankara Tevfik Fikret Lisesinden mezun oldu ve *Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı* bölümüne girdi.

Mezuniyeti ardından, Fransa’da,*Grenoble Üniversitesi* “Görsel-işitsel iletişim teknolojileri” bölümünde gördüğü ikinci Üniversite eğitimini 1984 yılında tamamladı. Yurtdışında bulunduğu yıllarda Belçika televizyonu *RTBF*’in Haber bölümünde “Haber Yönetmenliği”, Fransız yönetmen François Truffaut’nun yanında “Sinema yönetmenliği” deneyimini geliştirdi.

1985 yılında *TRT Genel Müdürlüğü Haber Dairesi *Başkanlığı’nda *Yönetmen* olarak başladığı meslek hayatını, kurucu ekibinde yer aldığı *TRT 2 Haber*’de, Can Okanar ve Cevat Taylan yönetimlerinde sürdürdü.

1992 yılında TRT’den ayrılarak, Nuri Çolakoğlu yönetiminde yapılanmakta olan SHOW Tv’nin kurucu ekibinde yer aldı. İki yılı Paris’te, altı yılı İstanbulda olmak üzere, sekiz yıl süreyle *SHOW TV*’nin Yayın Yönetim Müdürü olarak, Nuri Çolakoğlu, Güneri Civaoğlu, Faruk Bayhan ve Murat Saygı yönetiminde görev yaptı.

1999 yılında *DİGİTÜRK* kurucu ekibinde *Yayınlar Koordinatörü *olarak görev alan Mehmet Ali Demirel, çalışmalarını, televizyonların kuruluş ve yönetim modellerinde yoğunlaştırdı.

Bu süreçte, Program bazındaki faaliyetlerini de sürdürerek TRT 1 için Hıncal Uluç yönetiminde hazırlanan 3,5 saatlik canlı program*Telepazar*’ın yapım ve yönetiminde görev aldı.

2002 yılından itibaren, kurulumu, yönetimi ve içerik üretimi ile Televizyon projeleri ve gerçekleştirilmesine ağırlık veren Mehmet Ali Demirel, ülkemizdeki ilk örnekleri olan bazı tematik Tv kanallarının kuruluşunu ve yönetimini üstlendi. Bu bağlamda, 2003 yılında Genel Müdür olarak *Fenerbahçe Tv*’nin, 2006 yılında Genel Yayın Yönetmeni olarak *Emlak Tv*’nin hayata geçirilmesine imza attı.

2008 yılında yönetimini üstlendiği bir kurumsal iletişim ve sosyal sorumluluk projesi olan TEB KOBİ Tv projesi ile, internet, web tv, web sitesi ve mobil uygulamaları da çalışma konularına ekledi. Bu alanda bir ilk olan KOBİ Lingo (Yabancı dil engelini ortadan kaldıran, online, anlık iletişim platformu) uygulaması ile 2010 yılında, “TEB Akıl Fikir Buluşması”nda ödüle layık görüldü.