Doğum Tarihi

30 Eylül 1980

Ülke

Slovakya

Burç

Terazi

1341

kez görüntülendi

Martina Hingis Kimdir?

30 Eylül 1980`de Slovakya’nın ikinci büyük şehri olan Kosice`de doğdu. İsviçre vatandaşı Hingis, henüz 2 yaşında iken amatör bir tenisçi olan annesi tarafından spora başlatıldı. 15 yaşından 9 ay almışken en genç Wimbledon şampiyonu oldu. İlk profesyonel kupasını ise aynı yıl Filderstadt, Almanya`da kazandı.

1997 Ocak`da ise 20. yüzyılın en genç grand slam tekler şampiyonu oldu. 5 kez Grand slam kazandı. 3 Avustralya Açık, 1 Wimbledon ve 1 de A.B.D Açık kupaları bulunan Hings 9 çiftler grand slam kupası kazanmışlığı da vardır. Tüm zamanların en çok para ödülü kazanan dördüncü tenisçisidir. Son yüzyılın en iyi bayan tenisçilerinden biridir.

Sakatlanıp kortlara veda edene kadar bir çok `gelmiş geçmiş en genç` başlığı altında rekor kıran Hingis iki bileğinden de ameliyat olarak henüz 22 yaşındayken profesyonel tenise veda etmek zorunda kaldı.

Bütün gayretine rağmen profesyonel olarak kortlara dönemeyen Hingis, önce binicilik sporuna sonra da dans pistlerine yöneldi. Şimdilerde ise mankenlik için çalışmalarını sürdürüyor.