mariza

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

16 Aralık 1973

Ülke

Mozambik

Burç

Yay yay

1291

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Mariza Kimdir?

16 Aralık 1973 yılında doğdu. Asıl adı Marisa dos Reis Nunes’tir. Daha beş yaşındayken müzik ile tanışan ve Mozambik’ten Lizbon’a göç eden Mariza, cafe işleten ailesinin yanında geç saatlere kadar kalıp, sokak aralarında yayılan Fado ezgileriyle yoğrulmuş bir çocukluk yaşadı.

Bir zamanlar Afrika’dan köle tüccarlarının Portekiz’e getirdiği insanların ağıtları olan Fado müziğini seçti. Yaşının küçük olması şarkı sözlerini ezberlemesini zorlaştırıyordu. Babası şarkı sözlerini kartlar üzerine şekiller çizerek ezberletiyor, Mariza da ezberlediği şarkıları cafede söylüyordu. Ergenlik döneminde bir ara soul ve caza yöneldi.

1999’da Amalia Rodriguez’in anısına düzenlenen bir konserde ilk defa Fado söyleyen kadın sanatçı olarak sahneye çıktı. Fado söylediği bir gece yapımcı ve müzisyen Jorge Fernando’nun dikkatini çekti. Mariza, 2001 yılında ‘Fado Em Mim’ adlı albümü ile yankı yarattı.

Avrupa dalında BBC Dünya Müziği Ödülü’ne layık görüldü. Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek aldı. Son albümü “Terra” ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerininde sahibi oldu. Danimarka Krallığı tarafından Hans Christian Andersen’in uluslararası elçisi ilan edildi. Portekiz Devlet Başkanlığı’nın Portekiz kültürünü yurtdışında temsil edenlere verdiği onur ödülünü de aldı, “2003 Yılının İsmi” ilan edildi.

Albümleri
2002 Fado Em Mim
2003 Fado Curvo
2005 Live in London
2005 Transparente
2006 Concerto em Lisboa
2008 Terra