Unvan

Mucit

Doğum Tarihi

1 Ocak 1917

Ölüm Tarihi

4 Kasım 1998

Ülke

ABD

Burç

Oğlak

2266

kez görüntülendi

Marion Donovan Kimdir?

Marion Donovan 01 Ocak 1917 tarihinde ABD, İndiana Fort Wayne’de doğdu. Pennsylvania’da Rosemont College’den mezun oldu. 1939 yılında BA İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Daha sonra New York’a gitti ve Vogue Dergisi’nde Güzellik Editör Yardımcısı olarak işe başladı. Vogue dergisi için çalıştıktan sonra James Donovan ile evlendi. Kocasıyla birlikte Westport’a taşındı.

Daha sonra anne olan Donovan, kızı Sharon’un doğumuyla birlikte kirli bebek giysileri, altını değiştirme vb zorluklarla karşılaştı. İkinci Dünya Savaşı’nda çalışan annelerin en önemli sorunlardan biri olan çocukların altının kısa sürede değiştirilebilmesi için bebek bezi yapılabileceğini düşündü.

Çocuk Bezi
Marion Donovan tarafından 1951 yılında icat edilmiştir. Donovan, evde yaşamı kolaylaştırmak için, çoklu askı, diş ipi ve elbise arkasındaki fermuarı kolay kapatma gerecini de içeren bir düzineyi aşkın buluşun patentini alan üretken bir mucittir. Geleneksel kumaş çocuk bezleri, bağlandıktan sonra genellikle üzerine giydirilen naylon külotla kullanılırdı; fakat naylon nemi çok fazla hapsedip pişiğe neden oluyordu. Daha iyi bir çözüm olması olması gerektiğine hükmeden Donovan, çeşitli bezlerle deneyler yaptı ve sonunda en iyi çözümün paraşüt naylonu olduğuna karar verdi. Yaptığı sızdırmaz çocuk bezi külotu 1949’da satışa sunuldu. Sızdırmaz külotla birlikte tek kullanımlık kağıt çocuk bezini geliştirdi. Bu fikir o kadar tuttu ki, Donovan talebi karşılayamadı ve US 2,575,163 numaralı patenti çocuk bezi üretebilecek güce sahip bir şirket olan Keko Corp.’a sattı.

Donovan 1958 yılında 41 yaşında Yale Üniversitesi’nden Mimar olarak mezun oldu.

John Hancock Sigorta Şirketi için Boston’da 26 yıl çalıştı. Massachusetts General Hospital’da Boston’da 10 yıl çalıştı. sonrasında John T. Berry Merkezi’de 4 yıl ve Shaughnessy Hastanesi’nde 10 yıl çalıştı.

20’nin üzerinde buluşu olan Donovan 1980’li yıllarda genelde evde kullanılabilecek eşya çözümleri üretti.

Donovan 04 Kasım 1998 tarihinde Lenox Hill Hastanesi’nde 81 yaşında vefat etti.