Manuşbaba

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

1 Aralık 1986

Şehir

Mersin

Ülke

Türkiye

Burç

Yay yay

818

kez görüntülendi

Manuş Baba Kimdir?

Asıl adı Mustafa Özkan olan ünlü şarkıcı, 1 Aralık 1986 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ünlü sanatçı baba tarafından aslen Diyarbakır’lıdır. Sahne adı olan Manuş’u, çocukluğunda anneannesinin kendisine küçük, güzel çocuk anlamında Manuş Baba olarak seslenmesiyle, Baba’yı ise bebekken konuşmaya başladığında ağzından çıkan ilk kelime olarak seçmiştir. İlkokul dördüncü sınıfa kadar Tarsus Turgut İçgören İlköğretim Okulu’nda eğitim görmüştür. Babasının 1996 yılında mevsimlik işçi olarak Antalya’da çalıştığı zamanlarda ise ailesi ile birlikte Antalya’ya yerleşmiştir. Antalya’daki ilkokul ve ortaokul eğitimini Barbaros İlköğretim Okulu’nda, lise eğitimini 2005 yılında Gazi Lisesi’nde tamamlamıştır.

Manuş Baba, lise yıllarında babasının kendisine aldığı gitar sayesinde müzik hayatına ilk adımını atmıştır ve bir süre gitar, şan, müzik dersleri almıştır. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nü kazanmıştır. Bu eğitimi sırasında “Güneşe Yolculuk” isimli grubu’nun vokalisti olarak Antalya’nın çeşitli mekanlarında sahne almıştır. 2015 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Klasik Gitar Ana Sanat Dalı bölümünde eğitimine devam ederken, müziğine karşı ilgisi olan Murat Kınay ile tanışmıştır ve birlikte çalışmaya başlamıştır.

Pop, rock ve deneysel olarak nitelendirdiği kendi beste ve cover kayıtlarını kişisel web sayfalarında, sosyal medyada ve konserlerinde paylaşması ile adını duyurmuştur.

2016 yılında “Aşkın Kederi”, 2017 yılında “Dönersen Islık Çal” ve “Değmez”, 2019 yılında ise “İki Gözümün Çiçeği” isimli albümünü yayınlamıştır.

Kaynakça

www.haber61.net