Malcolm Stevenson

Unvan

Senatör

Doğum Tarihi

1919

Ölüm Tarihi

1990

1071

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Malcolm Stevenson Kimdir?

Ünlü “Forbes” adlı ekonomi dergisini çıkartan Amerikalı yayıncı, dünyanın en zengin adamları arasında sayılmaktaydı. Forbes medyada kendisini göstermekte de çok ustaydı ve sıradışı motosiklet gezileri ve balonlu uçuşlarıyla da kendisine bir isim yaptı.

Forbes New York’ta bir yayıncının oğlu olarak dünyaya geldi. Koleji bitirdikten sonra 1937’de Princeton Üniversitesi’nde ekonomi politik okumaya başladı ve buradan mezun oldu. Üniversite diplomasını 1941’de eline aldıktan bir yıl sonra asker olarak İkinci Dünya Savaşı’na katıldı. Ağır yaralanarak savaşın bitmesine az kala ABD’ye döndü.

Şirket hiyerarşisinde uzun uzadıya yükselmesine gerek kalmadan, Forbes 27 yaşında babasının yayınevine başkan yardımcısı ve ortak olarak girdi. Toplum içinde böylelikle itibara kavuştuktan sonra, politikada kariyer sahibi olmak istedi. Forbes 1925’de Cumhuriyetçi Partiden New Jersey senatörü olarak seçildi ve bu görevini 1958’e kadar sürdürdü. 1957’de New Jersey valiliğine getirilmek için harcadığı emekler boşa gitti.

Forbes babasının şirketine girdikten on yıl sonra, 1957’de yayınevinin tek sorumlu yöneticisi pozisyonundaydı. Aynı zamanda yayınevlerinin etiketi sayılan “Forbes” adlı ekonomi dergisinin yazı işleri müdüriüğünü üstlendi. Yedi yıl sonra şirketin yönetim kurulu başkanlığına da getirildi.

Dergisinin başarısı (1994 ortalarındaki satışı: Almanca baskısı yaklaşık 120.000; İngilizce baskısı yaklaşık 700.000) ve diğer yayınları ve başka şirket ortaklıkları sayesinde multimilyonerliğe yükselmiş olan Forbes, parasını öncelikle pahalı, eksantrik seyahatler için sarfediyordu. Motosiklete binmesini ancak 60’li yılların sonuna doğru öğrenen Forbes, önce Harley Davidson marka motosikletiyle ABD’yi boydan boya geçti. Ayrıca tutkulu bir baloncu haline de geldi. 53 yaşında balonla ABD üzerinden başarılı bir biçimde geçince, kendi reklamını yaptığı gibi, birkaç dünya rekoru da kırmış ve havacılık dalında çok sayıda ödül kazanmış oldu.

Sayfalar: 1 2