Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

28 Mayıs 1958

1535

kez görüntülendi

Mahmut Erdemir Kimdir?

28 Mayıs 1958 tarihinde Kırıkkale’de doğdu. Babası İsmail bey, annesi Saniye hanımdır. İlk ve Ortaokulu Çelebi İlçesinde, liseyi Kırıkkale’de okudu. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler ve İşletme Bölümlerini bitirdi. 1980 yılında Millet Gazetesi’nde yazdığı makaleler ile gazetecilik mesleğine başladı. “Hergün, Millet, Gündüz, Ortadoğu, Dünya, İl, Yeni Düşünce, Yeni Hafta, Ankara Ses, Esnafın Sesi ve Anadolu” gazetelerinde yazı ve araştırmaları yayınlandı. Sivil toplum kuruluşlarının yayınlarından, “TUDEV İş Dünyası, Başkent İktisatçılar, Vakıftan Haberler, Dönemeç, Çiftçi ve Köy Dünyası, Kırıkkalem ve TESKOB” dergilerinde makaleler yazdı. Bağ-Kur Genel Müdürlüğü’nde memur olarak göreve başladı. Aynı kurumda “Basın ve Halkla İlişkiler Şefi” olarak on yıl görev yaptı. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Kurumlarının birleşmesiyle oluşan “Sosyal Güvenlik Kurumu”nda Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin kurulma çalışmalarına katkı sağladı. SGK Dergisi “Bülten”de, Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Kayıtdışı İstihdamla Mücadele (KADİM) Projesi için oluşturulan Koordinatörlükte, projenin bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerini sürdürdü.

TRT GAP Televizyonu’nda, sosyal güvenlik kurumlarının verdiği hizmetler ile ilgili yayınlanan programların hazırlık aşamasında saha çalışmalarına katıldı. Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi olan Mahmut Erdemir, Başkent İktisatçılar Derneği’nde iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Çelebililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Ankara ilinin vizyonunun belirlenmesi, önceliklerinin tanımlanması ve geleceğinin planlanmasına yönelik ‘Ankara ili Stratejik Planlama Süreci’ çalışmalarına sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak katkı sağladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda, Gönüllü Katılımlı Sosyal Sorumluluk Projelerini hayata geçirmek için üç arkadaşı ile birlikte“SGK Gönüllüleri”ni oluşturdu. SGK Gönüllüleri; Acıları paylaşarak azaltmak, sevinçleri paylaşarak çoğaltmak, toplumsal duyarlılığı artırmak için; Devlet Yetiştirme Yurtlarındaki kimsesiz çocuklar, şehit aileleri, gazilerimiz ve huzurevi sakinleri ile ilgili programlar düzenliyor.

Mahmut Erdemir evli ve üç çocuk babasıdır.