leylasayar

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

1 Ocak 1939

Ölüm Tarihi

22 Temmuz 2016

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

325

kez görüntülendi

Leyla Sayar Kimdir?

Leyla Sayar, 1 Ocak 1939 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Emel Leyla Sayar’dır. Annesi Çerkez, babası ise Selanik göçmeni olan Leyla Sayar, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olmuştur.

Kolejde okuduğu dönemlerde filmcilerin dikkatini çekmiştir. 1950’li yıllarda Caddebostan Plaj Güzeli seçilmiştir. Bir dönem Ankara Devlet Tiyatrosu’nda eğitim almıştır. Henüz 17 yaşındayken 1957 yılında Yıldız Dergisi’nin düzenlediği artist yarışmasında dereceye girerek ilk filmi olan 1958 yılında çekilen “Üç Garipler” filmi ile sinemaya ilk adımını atmıştır. Ardından “Duvaklı Göl”, “Dertli Irmak” gibi filmlerde oynamıştır.

Kısa süreliğine sinema oyunucu Muzaffer Tema ile aşk yaşamıştır. 1974 yılında ise Erdal Kasidecioğlu ile evlenmiştir. Bir yıl sonra boşanmıştır.

Leyla Sayar, 9 yılda 170 film çevirmiştir. 35 sene Nişantaşı’ndaki evine kimseyi sokmayan Leyla Sayar, evde de hiçbir elektrikli alet kullanmamıştır. “Aşk Hırsızı”, “Yangın Var”, “Ayşecik”, “Gümüş Gerdanlık”, “Şoförün Karısı”, “Dişi Örümcek”, “Şafak Bekçileri”, “Şehrazat”, “Suçlular Aramızda” gibi filmlerde rol almıştır. 170 filmi ile bir dönemin zirvesine çıkan Leyla Sayar, ölümünden altı ay önce kendisi ile yapılan bir röportajda bir takım dini kitaplar yazdığını, bu kitapları Kültür Bakanlığına emanet ettiğini belirtmiştir.

Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Leyla Sayar, 22 Temmuz 2016 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 23 Temmuz 2016 tarihinde Merkez Efendi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Kaynakça

www.sabah.com.tr www.yeniakit.com.tr