Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1944

Şehir

Gümüşhane

Ülke

Türkiye

4501

kez görüntülendi

Kenan Araz Kimdir?

1944 yılında Gümüşhane Torul’da doğdu. Orta öğrenimini Trabzon Lisesinde 1963 yılında tamamladıktan sonra aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Yüksek öğrenimine başladı.

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı fakültenin Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1970 senesinde doktorasını tamamlayarak 1973 – 1975 seneleri arasında Almanya’da Erlangen Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalında çalıştı. 1977 yılında Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalında doçent, 1988 yılında profesör oldu.

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalında öğretim üyeliği, anabilim dalı başkanlığı, değişik zamanlarda fakülte kurulu, fakülte yönetim kurulu ve senato üyeliği görevlerinde bulundu.

16/02/2004 tarihinden itibaren Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Genel Koordinatörlüğü, Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkent Üniversitesi Senatosu’nda, Diş Hekimliği Fakültesinin Fakülte Temsilcisi görevlerinde bulundu. 03/10/2008 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı görevine vekaleten atanmış; 24/11/2008 tarihinden itibaren asaleten dekanlık görevini yürütmüş, 7 Nisan 2010 tarihinde Başkent Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi ile ilgili elliyi aşkın yurt içi ve yurt dışı yayımları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Kenan ARAZ, T.T.B. Ankara Tabip Odası, Türk Diş Hekimliği Birliği Ankara Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Atlı Spor Kulübü Başkanlığı, Binicilik Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Hacettepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Maksillofasiyal Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Trabzon Vakfı Başkan Yardımcılığı ve Büyük Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini halen sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

  • Başkent Üniversitesi