Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1969

Şehir

Trabzon

23

kez görüntülendi

Kemal Yüksek Kimdir?

Prof. Dr. Kemal Yüksek, 1969’da Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu.

Matematik Mühendisliği lisans eğitimini 1990 yılında, Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansını 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) tamamladı.

Doktora çalışmaları sırasında Uygulamalı Matematik üzerine yoğunlaştı ve aynı alanda 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) doktora derecesini aldı.

Akademik kariyerine “Araştırma Görevlisi” olarak 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde başladı. 2000 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve yaptı. 2011 yılında Doçent olan Yüksek, 2016 yılında Profesör unvanını aldı. Yazılım, veri tabanı tasarımı, matematiksel modelleme, yapay zekâ, bilgisayar grafikleri, eğitim yönetimi ve sivil havacılık yönetimi konularında dersler verdi ve konferanslara katıldı. Ayrıca, bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

2012 yılında Türk Hava Yolları’nda “Proje Yöneticisi” olarak iş dünyası kariyerine başlayan Prof. Yüksek, 2013-2018 yılları arasında Eğitim Başkanı olarak Türk Hava Yolları Akademisinin Başkanlığını yaptı. Yine Türk Hava Yolları’nın “Biletleme ve Rezervasyon Sistemi Dönüşümü”, “Eğitim Yönetim Sistemi”, “Online Değerlendirme Sistemi”, ‘Öğrenme ve Eğitim Portali’ gibi projelerin tasarım ve geliştirmesini sağladı.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Aydınlatma Sistemi” ve  “Sağlık Hizmetleri Sistemi” projelerinin tasarım ve geliştirmelerinde yönetici olarak görev aldı.

Prof. Yüksek, TÜBİTAK AR-GE Projesi desteği kapsamında, 3 Boyutlu İnteraktif e-Öğrenme Platformu ile Scorm X-API Standartlarına uyumlu Sanal Gerçeklik ve Simülasyon Öğrenme Uygulamaları projesini geliştirdi. Uluslararası sivil havacılık kuruluşları tarafından düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katılarak Türkiye’yi sivil havacılık alanında başarıyla temsil etti. Prof. Yüksek, Mayıs 2019’da Türkiye SHGM Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı ve Ocak 2021’de Genel Müdür vekili olarak atandı.

Kariyer ve Yetenek Yönetimi adlı organizasyonun kurucu ortağı ve üyesidir. Çeşitli programlama dillerinde (C, C ++, Visual Basic, C #, ASP.net, JAVA, PHP) ve veri tabanı yönetim sistemlerinde (Veri Modelleme (EER Modelleme), SQL Server, Oracle, MySQL) uzmanlaşmıştır. Hâlihazırda Türksat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Yüksek, evli ve üç kız çocuğu babasıdır.