Unvan

Prof. Dr.

Şehir

İzmir

Ülke

Türkiye

3281

kez görüntülendi

Kayhan Erciyeş Kimdir?

Prof. Dr. Kayhan Erciyeş Bornova Anadolu Lisesi orta kısmından sonra, Ankara Fen Lisesi’ni bitirdi. PTT Kurumundan burs alarak İngiltere’de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden lisans, Salford Üniversitesi Elektronik Kontrol Mühendisliği’nden yüksek lisans derecelerini aldı.

Bir yıl PTT Araştırma laboratuarı ve Alcatel Firmasında çalıştıktan sonra, 1989 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden doktora derecesini aldı. Doktora çalışması esnasında ziyaretçi olarak İskoçya Edinburgh Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde çalışmalarda bulundu.

Araştırma mühendisi olarak Alcatel Portekiz ve Alcatel SEL firmalarında da çalışan Erciyeş, ziyaretçi profesör olarak Oregon Devlet Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği ve Kaliforniya Üniversitesi Davis Bilgisayar Bilimleri Bölümlerinde görev aldı, Kaliforniya Devlet Üniversitesi San Markos Bilgisayar Bilimleri Bölümünde ise daimi kadroda çalıştı.

Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü’nde ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde de çalışan Prof. Dr. Kayhan Erciyeş en son İzmir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’nı yürütüyordu. Prof. Erciyeş’in ilgi alanları; bilgisayar ağları ve dağıtık sistemlerdir.

Halen İzmir Üniversitesi rektörlük görevini sürdürmektedir.

Kaynakça

Kayhan Erciyeş