Kate-Winslet

Doğum Tarihi

5 Ekim 1975

Ülke

İngiltere

Burç

Terazi terazi

2750

kez görüntülendi

Kate Winslet Kimdir?

Kate Winslet, 5 Ekim 1975 İngiltere’de (Reading) doğdu. Tam adı Kate “Elizabeth” Winslet’dir.

Tamamen oyuncu bir aileden gelen Winslet genç yaşına rağmen bu zamana kadar beş defa Oscar’a aday gösterildi.

Winslet 1998 yılı itibariyle, iki kere Oscar’a aday olmayı başaran en genç oyuncu ünvanını elinde bulunduruyor.Kate Winslet aynı zamanda ödüle üç,dört ve beş kere aday gösterilen en genç oyuncu olmayı da başardı.

Oyunculuğa ilk adımını 11 yaşında bir TV reklamıyla atan Winslet, “Christmas Carol” adlı animasyon filminde seslendirme yaptı ve bu filmin şarkısını söyleyip, single albüm çıkardı.

Titanik filminden sonra daha çok bağımsız ve düşük bütçeli filmlerde oynamayı tercih ettiği için, Anna and the King ve Shakespeare in Love gibi filmlerdeki başrol tekliflerini reddederek, aynı dönemde Holy Smoke ve Hideous Kinky gibi bağımsız filmlerde oynadı. Eternal Sunshine of the Spotless Mind adlı oscarlı fimde üstün bir oyunculuk performansı ortaya koymuştur.

İlk evliliğini Hideous Kinky adlı filmin setinde tanıştığı yönetmen asistanı “Jim Threapleton” ile yapmış ve “Mia” adını koydukları bir kız çocuğu sahibi olmuştur.

2001 yılında eşi Jim Threapleton ile ayrılığının ardından American Beauty, Road to Perdition ve Jarhead gibi filmlerin ödüllü yönetmeni “Sam Mendes ile evlenerek, “Joe” adında bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.
Filmografi

1991 Dark Season (TV dizisi) Reet
1994 Heavenly Creatures Juliet Hulme
1995 A Kid in King Arthur’s Court Prenses Sarah
1995 Sense and Sensibility Marianne Dashwood SAG ve BAFTA ödülü kazandı, Oscar ve Altın Küre ödüllerine aday gösterildi.
1996 Jude Sue Bridehead
1996 Hamlet Ophelia
1997 Titanik Rose DeWitt Bukater Oscar, SAG, ve Golden Globe ödüllerine aday gösterildi.
1998 Hideous Kinky Julia
1999 Faeries Brigid seslendirme yaptı.
1999 Holy Smoke! Ruth Barron
2000 Quills Madeleine ‘Maddy’ LeClerc SAG adaylığı
2001 Enigma Hester Wallace
2001 Christmas Carol: The Movie Belle seslendirme yaptı.
2001 Iris Genç Iris Murdoch Oscar, BAFTA ve Golden Globe adaylığı
2003 The Life of David Gale Bitsey Bloom
2004 Eternal Sunshine of the Spotless Mind Clementine Kruczynski Oscar, SAG, BAFTA ve Golden Globe adaylığı
2004 Finding Neverland Sylvia Llewelyn Davies BAFTA adaylığı
2005 Romance & Cigarettes Tula
2006 All the King’s Men Anne Stanton
2006 Little Children Sarah Pierce Oscar, BAFTA, SAG, and Golden Globe adaylığı
2006 Flushed Away Rita seslendirme yaptı.
2006 The Holiday Iris

Ödüller
Oscar’a “Titanik” , “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”(Sil Baştan) ve “Little Children”(Tutku Oyunları) filmleriyle “En iyi Kadın Oyuncu”, “Iris” ve “Sense & Sensibility” filmleriyle ise “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında aday gösterildi. Aynı filmlerle Golden Globe Ödüllerinde de dört adaylığı var. 20’den fazla ödülüyle ve adaylıklarıyla özellikle de İngilizler tarafından sevilen başarılı bir sanatçıdır.

Kate Winslet’ın babası “Roger Winslet” ve annesi “Sally Winslet” gibi kardeşleri “Anna”,”Beth” ve “Joss” da oyunculuk yapıyorlar.

Peter Jackson imzalı “Heavenly Creatures” filmiyle eleştirmenler tarafından çok beğenilen Winslet her ne kadar Oscar’a ilk Sense & Sensibility filmiyle aday olmuşsa da Titanik onun tüm dünya çapında tanınmasına ve sevilmesine neden oldu.

Sahne Sanatları Mezunu olan Winslet’ın en sevdiği filmler ise, “Grease”, “Reservoir Dogs”, “Silence of the Lambs” isimli yapımlar.