kamil-basoglu

Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1957

Şehir

Kayseri

4207

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Kamil Başoğlu Kimdir?

Kamil Başoğlu 1957 yılında Kayseri’de doğmuştur. 1979 yılında Kara Harp Okulundan, 1980 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun olmuştur.

1986 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı ve batarya subaylığı yapan Başoğlu, 1988 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 12’nci Piyade Tümeninde Piyade Bölük Komutanlığı ve Plan Subaylığı, 65’inci Piyade Tümeninde Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Personel Daire Başkanlığında Kurs Plan Subaylığı, İslamabad Kara Ataşeliği, Gülhane Askerî Tıp Akademisinde Öğrenci Tabur Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı Özel Kalem Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği ve Cumhurbaşkanı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

2002 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 14’üncü mekanize piyade tugay komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı personel plan ve yönetim daire başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2006 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı ve 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2010 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 ağustos 2014 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etmiş ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevine atanmıştır.

Bayan Perihan Başoğlu ile evli olan Orgeneral Kamil Başoğlu’nun iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.