Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

1931

Ölüm Tarihi

2008

1501

kez görüntülendi

Kadri Yurdatap Kimdir?

Yeşilçam’ın en önemli yapımcılarından Kadri Yurdatap, 1931 yılında İstanbul’da doğdu. Gazetecilik de yapan Kadri Yurdatap, “Sinemagazin” isimli dergiyi de çıkardı.

Ülkü Erakalın’la Ülkü Film (1963), daha sonra kendi adına Mine Film şirketini kuran (1975) Yurdatap, uzun yıllar Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (SESAM) de başkanlığını yaptı.

Pek çok önemli filmde yapımcı olarak imzası bulunan Yurdatap’ın önemli filmleri arasında; “Hiçbir Yerde (Tayfun Pirselimoğlu)”, “Kızgın Toprak (Feyzi Tuna)”, “Dul Bir Kadın (Atıf Yılmaz)”, “Kupa Kızı (Başar Sabuncu)”, “Züğürt Ağa (Nesli Çölgeçen”), “Kuyucaklı Yusuf (Feyzi Tuna)”, “Her Şeye Rağmen (Orhan Oğuz)”, “Av Zamanı (Erden Kıral)” ve “Benim Sinemalarım (Füruzan, Gülsün Karamustafa)” bulunuyor.

Yeşilçam’ın en önemli yapımcılarından Kadri Yurdatap 77 yaşında vefat etti. Türk sinemasının duayenlerinden, yapımcı Kadri Yurdatap (77), İstanbul’da vefat etti. Yurdatap’ın cenazesi Ataköy 5. Kısım Camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Kültür Bakanı Günay’dan başsağlığı mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapımcı Kadri Yurdatap’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Günay, mesajında şunları kaydetti:

“Türk sinemasının temel taşlarından, yapımcı Kadri Yurdatap’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Gönlümüzde yer eden birçok filme yapımcı olarak imza atan Kadri Yurdatap, Türk sinemasına uzun yıllar hizmet vermiş, önemli katkılar sağlamıştır. Her zaman saygıyla anacağımız merhum Yurdatap’a Allah’tan rahmet, ailesi başta olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim.”