julia-roberts

Doğum Tarihi

28 Ekim 1967

Ülke

ABD

Burç

Akrep akrep

1940

kez görüntülendi

Julia Roberts Kimdir?

Julia Roberts, 28 Ekim 1967 tarihinde Amerika’nın Georgia kentinde dünyaya geldi. Tam adı Julie Fiona Roberts’dır. Babası süpürge makinesi satıcısı, annesi ise kilise sekreteri olan aktrisin ailesi, 1972 yılında, sanatçı dört yaşındayken boşandı. Aradan beş yıl geçtikten sonra da babası kanserden hayatını kaybetti. 17 yaşına geldiğinde, liseyi bitirip oyuncu olma isteğiyle New York’ta yaşayan, oyuncu kız kardeşinin yanına taşındı. Bir süre çeşitli ajanslarda modellik yaptıktan sonra, 1986 yılında, erkek kardeşinin yönetmen Eric Masterson’u ikna etmesiyle, ilk oyunculuk denemesini “Blood Red” adlı bir filmle gerçekleştirdi.

Bu arada “Crime Story” adlı TV dizisinde de rol alan aktris, yine aynı yıl “Satisfaction” ve “Mystic Pizza / Mistik Pizza” filmlerinde rol aldı. Sanatçı, 1988 yapımlı “Mystical Pizza / Mistik Pizza” filminde canlandırdığı küçük bir pizza dükkanında çalışan Portekizli bir garson karakteriyle ilk çıkışını yaptı ve dikkatleri üzerine çekmekte gecikmedi.

Julia Roberts, 1989 yılında, “Stell Magnolias” filmindeki performansıyla Altın Küre En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı ve yine aynı filmle Oscar’a aday gösterildi. Bir yıl sonra, Garry Marshall’ın yönetttiği, 1990 yılının en çok hasılat yapan filmi “Pretty Woman / Özel Bir Kadın”da Richard Gere ile başrolü paylaştı. Milyoner bir adamın kalbini çalan bir fahişeyi canlandırdığı rolü ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve British Academy ödüllerini kazandı, ayrıca En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi. Roberts, bu film sayesinde tüm dünyaca tanınan bir ünlü oldu ve Hollywood’da da yıldızların arasında kendisini kabul ettirdi.

1991 yılında Sleeping With The Enemy adlı gerilim filminden sonra Steven Spielberg’in “Hook” adlı filminde canlandırdığı fantastik çocuk kahramanı rolüyle izleyicilerini düş kırıklığına uğratarak bir anda yönetmenlerin korkulu rüyası olan Roberts, Robert Altman’ın 1992 yapımlı “The Prayer” filmi ile prestijini kurtardı. Yeni, genç yüzlerin Hollywood sinemasını istila etmesi ile rakipleri ile dişe diş bir mücadeleye giren Roberts, Denzel Washington ile başrollerini paylaştığı ve bir hukuk öğrencisini canlandırdığı, 1993 yapımlı “The Pelican Belief” filmi ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Bu filmden sonra tanıştığı şarkıcı Lyle Lovette’le evlendi fakat 21 ay sonra boşandı.

Bir süre, gişede hayal kırıklığı yaratan filmlerde boy gösteren Roberts, 1995 yılında eleştirmenler tarafından fazla beğenilmeyen “Something To Talk About” ile, Woody Allen’ın yönettiği, müzikal komedi olan “Everyone Says I Love You” gibi filmlerde başarılı sayılabilecek bir oyunculuk gösterdi. Yeniden romantik komedilerin aranılan kadın oyuncusu haline gelen Julia Roberts, Cameron Diaz’ın da yer aldığı “My Best Friend’s Wedding / En İyi Arkadaşım Evleniyor” filmi ile büyük sükse yapan yıldız, bu filmle Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. Yakaladığı trend ile birlikte ücreti de artan yıldız oyuncu, aynı ücreti aldığı Mel Gibson ile “Conspiracy Theory / Komplo Teorisi” adlı filmde yer aldı.

1998 yılında yalnızca Susan Sarandon ve Ed Harris ile başrollerini paylaştığı, bir aile dramını konu alan “Stepmom / Omuz Omuza” filminde oynayan aktris, bir sonraki yıl romantik komediye dönüş yaparak Hugh Grant ile birlikte “Notting Hil / Aşk Engel Tanımaz” adlı filmde oynadı. Daha sonra Richard Gere ile birlikte “Runaway Bride / Kaçak Gelin” filminde izlediğimiz ünlü aktris, Steven Soderbergh’in yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Albert Finney’in yer aldığı “Erin Brokovich / Tatlı Bela” filmindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü’nü kazandı. Julia Roberts, filmde iki küçük çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan ve ikinci evliliğinde de kocası tarafından terk edilen bir anneyi canlandırmıştı. Sanatçı, bu filmden 20 milyon dolar kazandı.

2001 yılında “Mexican / Meksikalı” filminde Hollywood’un önde gelen aktörlerinden olan Brad Pitt ile birlikte rol alan aktris, aynı yıl Billy Crystal ve Catherine Zeta-Jones ile başrol oynadığı “America’s Sweethearts / Gözde Çift” filminde Kiki, aralarında Hollywood’un ünlü isimlerinin yer aldığı ve bir soygunu konu alan “Ocean’s Eleven” filminde de Tess Ocean rolüyle kamera karşısına geçti. Hollywood’un en çok kazanan oyuncularından olan aktris, 2002 yılında da Gorge Clooney’nin yönettiği ve oynadığı “Confessions of a Dangerous Mind”da aktöre eşlik etti. Julia Roberts, 1997’den beri birlikte olduğu Benjamin Bratt’ten 2001 yazında ayrıldı.