josephpilates

Unvan

Pilates Eğitmeni

Doğum Tarihi

9 Aralık 1883

Ölüm Tarihi

9 Ekim 1967

Ülke

Almanya

Burç

Yay yay

2304

kez görüntülendi

Joseph Pilates Kimdir?

Joseph Hubertus Pilates, 9 Aralık 1883 tarihinde Mönchengladbach, Almanya’da dünyaya gelmiştir. Hastalıklı bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Astım, raşitizm ve ateşli romatizma gibi hastalıklar yaşamıştır. Gençlik döneminde sağlığını iyileştirmek için, fiziksel antremanlara yönelmiştir. Boksör olmasının yanı sıra, jimnastik, kayak, vücut geliştirme sporlarını bir arada yapmıştır. Henüz 14 yaşındayken, belirgin bir fiziğiyle anatomik tablolara poz vermiştir.

1912 yılında İngiltere’ye taşınmıştır. Sirk cambazı, boksör ve İngiliz detektiflerine “kendini koruma” konusunda eğitmenlik yaρmıştır. Birinci Dünya Savaşı döneminde ise “yabancı düşman” ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alınmıştır. Esir halindeyken yaralı ve diğer esirler için egzersizler sağlamıştır. Yaralıların daha iyi bir şekilde iyileşebilmesi için program geliştirme arayışlarına başlamıştır. Hastane yataklarının ve diğer desteklerin yaylarını kullanarak, dayanıklılığı ve esnekliği arttırmak için direnç antrenmanı oluşturmuştur. Savaş sona eɾdikten sonɾa 1926 yılında Almanya’ya dönmüştür. Joseph Pilates, geliştiɾdiği metotlaɾla ün salmıştır. Sonɾasında Ameɾika’ya göç edeɾek oɾada aslında hemşiɾe olan eşi Claɾa ile tanışmıştır ve hemen aɾkasından New York Şehir Balesi’nin bitişiğine ilk egzersiz stüdyosunu birlikte açmışlardır. Ameɾika’nın en ünlü dansçılaɾının da geldiği bu stüdyo böylece tanınmaya başlamıştır ve pilates yaygınlaşmıştır.

Joseph Pilates, 9 Ekim 1967 tarihinde ölmüştür. Ölümünden yıllar sonra, çalışmaları spor dünyasında bir devrim yaratmıştır ve günümüzde ise hala devam etmektedir.

Kaynakça

www.sozkimin.com www.sagliklihoca.com