adams1

Unvan

Devlet Başkanı

Doğum Tarihi

11 Temmuz 1767

Ölüm Tarihi

23 Şubat 1848

Ülke

ABD

Burç

Yengeç yengec

1778

kez görüntülendi

John Quincy Adams Kimdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin 6. Başkanıdır. Babası John Adams Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. Başkanıdır.

11 Temmuz 1767 tarihinde Massachusetts eyaletinin Braintree kasabasında doğan John Quincy Adams, temel eğitiminin ardından babasının sekreteri olarak Avrupa’ya gitti. Harvard College’de Hukuk eğitimi aldı ve Dışişlerinde çalışmaya başladı. 26 yaşında orta elçi unvanı ile Hollanda’ya atandı. 1802 yılında ABD Senatosu’na seçildi. 6 yıl sonra Başkan James Madison’ın özel elçisi olarak Rusya’da görevlendirildi.

Oregon’ın İngilizlerden, Florida’nın İspanyollardan alınması ile ilgili heyetlerde Başkan Madison tarafından Devlet Bakanı olarak görevlendirildi ve Başkan’ın adı ile anılan Monroe Doktorini’ni formüle etti.

1824 yılında Demokratik-Cumhuriyetçi Parti adına Başkanlık seçimlerine katıldı ve seçildi. Ertesi yıl başladığı ve dört yıl süren görevinde yollar, kanallar, köprüler, üniversiteler ve benzerlerinin inşaasına ağırlık vererek Amerikan Sisteminin oluşmasında ve Federal yapının yerleşmesinde önemli çaba harcadı.

Başkanlık görevini, (1828 yılında yapılan başkanlık seçimini kaybetmesinin ardından) 1829 yılında Andrew Jackson’a devrederek ayrıldı. Çeşitli senato komitelerinde (Committee on Manufactures, Committee on Indian Affairs, Committee on Foreign Affairs) başkan olarak görev aldı.

23 Şubat 1848 tarihinde Washington kentinde hayata veda etti.