freeavatar

Unvan

Senatör

Doğum Tarihi

11 Aralık 1943

Ülke

ABD

Burç

Yay yay

1454

kez görüntülendi

John Kerry Kimdir?

ABD Başkanlık Seçimleri Demokrat Parti Adayı John Kerry

John Kerry 11 Aralık 1943’de Colorado, Denver’de Fitzsimmons Askeri Hastahanesi’nde doğdu. Babası Richard, II. Dünya Savaşı’nda DC-3’leri uçurmak için Hava Kuvvetleri’ne gönüllü olarak katılanlardandır. Babası, bir tüberküloz nöbetine yakalanmış ve Kerry’nin doğumuyla birlikte aile Massachusetts’teki evlerine geri dönmüşlerdi.

Yale Üniversitesi’nde eğitim gören Kerry ardından Donanma’ya katıldı ve Hızlı Bot Subayı olarak Vietnam’da Mekong Delta’sında hizmet verip, birçok madalyalar aldı. Vietnam’dan döndükten sonra, Washington’dakilerin Vietnam savaşı ve savaşanların sırtından güç kazandıklarını gördü ve bu durumu sorgulamaya başladı. Amerikalı Vietnam Gazileri’nin önderliğini ve Savaş Karşıtı Amerikan Gazileri’nin sözcülüğünü yaptı. Henüz 27 yaşındayken, Amerikan halkının sessiz çoğunluğunun duygularını dile getirdi ve bunu Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne kadar taşıdı.

Bir süre hukukçu olarak görev yapan ve aynı ideallerin mücadelesini veren Kerry, 1982’de Vali Vekilliğini kazandı ve 1984 yılında Birleşik Devletler Senatosuna girdi. Senatörlüğü süresince, birçok skandalın üzerine giden Kerry,1990 ve 1996’da ünlü Cumhuriyetçi Vali William Weld’i yenilgiye uğratarak yeniden seçildi. 2002’de dördüncü kez Senato’ya giren Kerry, eğitim, çocuk sorunları, ekonominin güçlendirilmesi, yüksek teknolojiye dayalı yeni ekonomik gelişme, çevrenin korunması ve Amerika’nın dünya ölçeğindeki dış ilişkilerinin iyileştirilmesi konularında çalışmalar yaptı.

John Kery’nin politik yükselişinde, 1993 yılında evlendiği Teresa Heinz Kerry’nin önemli bir payı var. Mozambik doğumlu olan Teresa, 5 dili akıcı bir şekilde konuşuyor ve iyi bir insan hakları savunucusu ve sanat destekçisi olarak tanınıyor.

1966 yılında senatör John Heinz ile evlenen Kerry’nin, 3 çocuğu oldu ve eşini 1991 yılındaki bir uçak kazasında kaybetti. Gönüllü kuruluşlarda büyük başarılar kazanan, dünyadaki kadınlar ve çocukların eğitim ve sağlık sorunları ile insanlık yararına çalışmaları sebebiyle çok sayıda ödüller alan Teresa ile Kery’nin iki kızları var.