Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

26 Temmuz 1967

Ülke

İngiltere

Burç

Aslan

1533

kez görüntülendi

Jason Statham Kimdir?

Jason Statham, 26 Temmuz 1967 yılında Birleşik Krallık’ta doğmuştur. Babası ile birlikte yerel marketlerde çalışmayı tercih etmeyen Jason Statham, sanata yönelmiştir ve Norfolk’a yerleşmiştir. Futbolcu Vinnie Kones’un yanında büyümüştür. 11 yaşından sonra yerel bir okulda futbol oynamaya başlamıştır. Aynı zamanda dalış sporunu da merak etmiştir ve pratiklerini, yüzme yeteneğini geliştirmek için günlük olarak antremanlar yapmıştır.

12 yıl boyunca Britanya Ulusal Dalış Takımı üyesi olan Jason Statham, 1990 yılında düzenlenen Commonwealth yüzme yarışmalarında atlama branşında dünya 12.’si olmuştur.

Bir süre sahte mallar satarak gelirini sağlayan Jason Statham, modelliğe yönelmiştir ve medyada yer edinmeye başlamıştır. Britanyalı yönetmen Guy Ritchie ile tanışmasıyla da oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir film projesinde çalışan Guy Ritchie, acil oyuncu ihtiyacında Jason Statham’ı uygun görmüştür. “Lock, Stock and Two Smoking Barrels” isimli filmde Jason Statham ilk rolünü almıştır.

Ardından “Snatch” isimli ikinci filminde rol almıştır. Bu filmde Brad Pitt ve Benicio Del Toro gibi isimlerle oynama şansını yakalamıştır. Film gişede 80 milyon dolar hasılat elde etmiştir ve bu Jason Statham için yeni başlangıçları beraberinde getirmiştir.

Hollywood filmlerinde yardımcı oyuncu olarak rol almaya başlamıştır. 2002 yılında yayınlanan “Taşıyıcı” isimli filmde oynadığı rol ile ününü arttıran Jason Statham, 2005 yılında yayınlanan “Taşıyıcı 2” filmi ile iyice tanınan bir yüz olmayı başarmıştır.

2010 yapımlı “Cehennem Melekleri” isimli sinema filminde ünlü isimlerle birlikte başrol paylaşmıştır. Filmin devam serisinde de rol alarak Cehennem Melekleri’nin 3 filminde de oynamıştır.

2015 yılının Nisan ayında vizyona giren “Hızlı ve Öfkeli 7” isimli filmde de rol almıştır.

Son olarak 31 Temmuz 2019 yılında vizyona giren “Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw” isimli filmde Dwayne Johnson ile başrol paylaşmıştır.

2010 yılında “Transformers” isimli filmin setinde Rosie Huntington-Whiteley ile tanışmıştır. 2016 yılında nişanlanan çiftin 2017 yılında dünyaya gelen Jack Oscar Statham adında oğlu vardır.

Kaynakça

www.haberturk.com