Unvan

Politikacı

Doğum Tarihi

28 Eylül 1726

Ölüm Tarihi

28 Kasım 1808

Ülke

ABD

Burç

Terazi

1587

kez görüntülendi

James Warren Kimdir?

James Warren (28 Eylül 1726 – 28 Kasım 1808) Massachusetts İl Kongresi başkanlığı görevini sürdürürken bir yandan da patlak veren Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda Birleşik Devletler Ordusu’nun Mali İşler Sorumluluğu görevini üstlenmiştir.

Warren ayrıca, 1775-1783 yılları arasında gerçekleşen Amerikan Devrimi’nin ünlü savunucusu ve propagandacılarından olan Mercy Otis Warren’in kocasıdır. General James Warren bazen diğer iki Massachusetts’li devrimci Joseph Warren ve John Warren ile karıştırılır fakat bu benzerlik tamamen rastlantıdır. Aralarında herhangi bir bağ bulunmamaktadır.

İlk Yılları

28 Ekim 1726’da Plymouth, Massachusetts, ABD’de dünyaya gelen Warren’in soyu, 1620 yılında İngiltere’den Amerika’ya deniz yolu ile gelen Richard Warren ve Edward Dotye’den gelmektedir. 1745 yılında Harvard’dan mezun olan Warren, 1747 yılında Plymouth kasabasının şerifi oldu.

Aile Hayatı

1754 yılında ikinci kuzeni Mercy Otis ile evlenen Warren çiftinin beş erkek çocukları oldu. Bunlar James (1757-1821), Winslow (1759-1791), Charles (1762-1784), Henry (1764-1828) ve George (1766-1800).

Kocasının desteğini yanına alan Mercy, evinde politik toplantılar düzenlemeye başlamış ve Abigail Adams, John Adams ve Catherine Macauley’nin de aralarında bulunduğu dönemin önemli isimleriyle yazışmalarda bulunmuştur. Yine General Warren’in desteğiyle siyasi oyunlar yazan Mercy, The Adulateur (1772), The After the War, a volume of poetry (1790) ve History of the American Revolution (1805) adlı oyunlarından en az iki tanesini yayınlama imkanı bulmuştur.

Siyasi Hayatı

Çiftçi, tüccar ve avukat olarak eğitilen Warren, 1765’de getirilen Damga Yasası’yla birlikte İngiliz hükümet politikalarını eleştirmeye başladı. 1766’da oniki yıl sürecek olan Massachusetts Genel Mahkemesi’nde görev aldı ve 1775 yılında konuşmacı olarak seçildi.

1776 yılında kolonilerin İngiltere’den ayrılmasının ardından İl Kongre üyeliğine seçildi. Kolonilerin haklarını savunan Sons of Liberty adlı birlikte kayınpederi, kayınbiraderi ve John Adams ile birlikte sıkı bir şekilde çalıştı. Devrimin ilk günlerinde başlayan savaş Warren’in yaşayacağı süreci de belirgin hale getirdi. 17 Haziran 1775’de başlayan Bunker Hill Savaslı’nda ölen Dr.Joseph Warren’in yerine Geçici Kongre Başkanı oldu.

1776 yılında Kıta Ordusu’nun Mali İşler Sorumlusu görevini de üstlenen Warren bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olan George Washington ile yakın çalışma imkanı buldu. Massachusetts milislerinin komutanı olarak görevlendirilen Warren, karısının muhalefeti üzerine bu görevi reddetti ve hasta olduğunu iddaa ederek 1777 yılında devlet komisyonundaki görevinden istifa etti.

Çocuklarından ABD Donanması’nda görevli Teğmen James Warren Jr. deniz savaşında bacağını kaybetti. Diğer oğlu Winslow Warren 4 Kasım 1791’de başlayan Birleşik Devletler ile Kızılderililer arasında kuzeybatı bölgesinde gerçekleşen ve ABD ordusunun en büyük yenilgilerinden birini yaşadığı Wabash Savaşı’nda hayatını kaybetti. Winslow, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’nin kurucu üyelerindendi.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra Warren, yeni anayasaya karşıt duruş sergiledi. Eşi ve kendisi “Helvitius Priscus” adlı yerel gazetede bu görüşlerle ilgili yazılar yazdı. Mercy Warren “A Columbian Patriot” takma adıyla Yeni Anayasa Üzerine Gözlemler başlıklı kitapçıklar yazdı. Ancak bu siyasi duruşları aralarında John Hancock ve Samuel Adams gibi kişilerin de olduğu Boston’lu elit tüccar ile aralarında anlaşmazlıklara sebep oldu.

James Warren 28 Kasım 1808’de öldü ve Plymouth, Massachusetts’deki Burial Hill mezarlığına gömüldü. Eşi Mercy Otis Warren de bundan altı yıl sonra 19 Ekim 1814’de öldü ve o da aynı mezarlığa gömüldü. Oğullarından Winslow Warren Ohio’da gömüldü. Diğer oğulları ise Boston’da seçkin doktor, avukat ve tüccar olarak yaşadılar.

 

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Warren_(politician)