Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1945

Şehir

Amasya

Ülke

Türkiye

1426

kez görüntülendi

İsmet Özarslan Kimdir?

1945 yılında Amasya’nın Suluova ilçesinin Eraslan köyünde doğdu. Orta ve lise tahsilini Amasya Lisesi’nde tamamladı. 1964 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun oldu. Ordu Ticaret Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak görev aldı. Askerlik görevini Genelkurmay Başkanlığı’nda tercüman olarak yaptı. Askerliğin ardından Ankara’da çeşitli okullarda İngilizce öğretmenliği ve idarecilik görevlerinde bulundu.

1971 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Dış Münasebetler Genel Müdürlüğü’ne Şube Müdür Yardımcısı olarak tayin oldu. Burada iki yıl çalıştıktan sonra görevli olarak Amerika Birleşik Devletlerine gönderildi. Öğrenci Müfettişi ve Kültür Ataşe Yardımcısı olarak 4 yıl ABD’de görev yaptı.

1977 yılının Aralık ayında Türkiye’ye dönerek, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Dış Münasebetlere Şube Müdürü oldu. Ardından aynı kurumda Birim Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 1 Ağustos 1983 tarihinde milletvekilliği için Dış ilişkiler Daire Başkanlığı görevinden istifa etti.

Görevleri sırasında yabancı devletlerle kültür anlaşması imzalanması için hem yurtiçinde hem de yurtdışında toplantılara katıldı. Avrupa Konseyince yurtdışında düzenlenen uluslararası toplantılarda Türkiye’yi temsil etti.

17. ve 18. dönem Amasya milletvekilliği yapan Özarslan, 01.04.1989 – 25.06.1991 yılları arasında Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Özarslan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.