iremderici

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

21 Mart 1987

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Koç koc

2756

kez görüntülendi

İrem Derici Kimdir?

İrem Derici, 21 Mart 1987 tarihinde Hulusi Derici ve Jale Ediz’in kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Sinop Boyabat’lıdır. İrem Derici henüz 5 yaşındayken, annesi ve babası boşanmıştır. Dört yaşında org çalmaya başlamıştır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünü liseyle beraber bitirmiştir. İstanbul Bilgi Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun olan İrem Derici, pazarlama iletişimi yüksek lisans programına devam ederken “O Ses Türkiye” adlı yarışmaya katılmıştır ve yarı finalde elenmiştir. Aynı zamanda “Monopop” adlı grubuyla Türkiye’nin birçok yerinde sahne almıştır ve müzik hayatına başlamıştır.

2012 yılında “Bensiz Yapamazsın” adlı single parçası ile profesyonel anlamda müzik hayatına başlamıştır. Ardından 2013 yılının Mayıs ayında “Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı” adlı ikinci single’ı piyasaya çıkarmıştır. Aynı yılın Eylül ayında “İki” adlı bir maxi single yayınlamıştır. Bu maxi teklinin ilk klibi “Sevgi Olsun Taştan Olsun” şarkısına çekilirken, ikinci klibi “Zorun Ne Sevgilim” şarkısına çekilmiştir. “Zorun Ne Sevgilim” parçası, Türkiye Resmi Listesi’nde üç hafta iki numarada kalmıştır. Ardından bir Neşet Ertaş şarkısı olan “Neredesin Sen?” parçasını yeniden yorumlamıştır.

2014 yılında “Kalbimin Tek Sahibine” adlı single’ını yayımlamıştır. Bu single’ı Türkiye’de hit olarak YouTube’da izlenme başarısı yakalamıştır. Aynı yıl “Üç” adlı ikinci maxi single’ını çıkarmıştır. “Bir Miyiz?” adlı çıkış parçasının yanı sına “Nabza Göre Şerbet” şarkısına da video klibi çekmiştir. 2015 yılının Mart ayında “Değmezsin Ağlamaya” ve 2015 yılının Eylül ayında “Aşk Eşittir Biz” adlı single parçalarını yayınlamıştır. Aynı yıl Emrah Karaduman’ın “Tozduman” albümündeki “Nereden Bilecekmiş” şarkısını seslendirmiştir.

2016 yılının Şubat ayında “Dantel” isimli ilk stüdyo albümünü piyasaya sürmüştür. Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı, Türkiye’de dört hafta bir numarada kalmıştır. 11 Temmuz – 21 Eylül 2016 tarihinde “Rising Star Türkiye” yarışmasının ikinci sezonunda jüri üyeliği yapmıştır.

2017 yılında Mustafa Ceceli’nin “Zincirimi Kırdı Aşk” albümünün “Kıymetlim” adlı çıkış parçasını ve Yonca Evcemik’in “Kendine Gel” adlı single’ında düet şarkıcısı olarak yer almıştır. 2018 yılının Ağustos ayında “Sabıka Kaydı” albümünü piyasaya sürmüştür. “Ben Tek Siz Hepiniz” adlı çıkış şarkısına klip çekmiştir. 2019 yılının Şubat ayında “Meftun”, 31 Mayıs 2019 tarihinde “Mest Of” adlı albümlerini yayınlamıştır.

İrem Derici 13 Eylül 2014 tarihinde radyocu Rıza Esendemir ile yaptığı evliliği 22 Mart 2016 tarihinde sonlandırmıştır.

Kaynakça

www.sozcu.com.tr