Ilknur-Yakupoglu

Doğum Tarihi

1968

Şehir

Trabzon

1437

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

İlknur Yakupoğlu Kimdir?

1968 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tonya’da tamamladı. 12 yaşında bağlamayla tanıştı. 93-94 yılları arasında Ankara Büyükşehir ve Yenimahalle Belediyesi Halk Müziği Koroları’nda yer aldı.

Daha sonra Kültür Bakanlığı’na bağlı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilen yurtiçi ve yurtdışı halk konserlerinde yer aldı. 98-99 yılları arasında Karadeniz müziği yapan bir meslektaşıyla kaset çalışması yaptı.

Yöresine ait olan Kemençe’yi ağabeyi Muhammet YAKUPOĞLU sayesinde çalmayı başardı. Kendisine ait beste ve derleme çalışmaları var.

Bunlardan şu an piyasada olup en bilinenleri:
Saldım Dağlara Atı,
Ben Denizde Bir Gemi,
Yar Ağlama,
Sanki Dünyanın Yükü.

Tarafından derlenmiş olan 12 türküden oluşan, Yakınlar Uzak Oldu albümü,
Fuat SAKA prodüktörlüğünde piyasada yerini almıştır. Bu sanatçının büyük özverilerle, büyük emeklerle yapılmış ve kendisi için çok önemli olan ilk albümüdür. Amacı, unuttuğumuz bazı değerleri yeniden hatırlamak, Türk Halk Kültürü’ne ve Türk Halk Müziği’ne az da olsa katkıda bulunmaktadır.