Unvan

Prof. Dr.

Ülke

Türkiye

2102

kez görüntülendi

İhsan Sabuncuoğlu Kimdir?

Lisans, Yüksek Lisans ve doktora derecelerini sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Wichita Eyalet Üniversitesi’nden aldı. Araştırma alanları ve ders verdiği konuları simülasyon, çizelgeleme ve üretim sistemleri olan Prof. Sabuncuoğlu, son yıllarda kanser tarama sistemleri ve güdümlü ilaç sistemleri üzerinde yürütülen araştırmalara yoğunlaştı. 100’ün üzerinde yayınlamış bilimsel eseri olan Prof. Sabuncuoğlu birçok ulusal ve uluslararası projeye imza attı.

Kendi alanında birçok uluslararası bilimsel derginin editörlük komitesinde bulunan Prof. Sabuncuoğlu, ayrıca endüstri mühendisliği alanında düzenlenen ulusal ve uluslararası kongre ve bilimsel toplantıların kongre başkanlığını yürüttü.

İş ve sanayi dünyasının üniversitelerle olan ilişkisine büyük önem veren Prof. Sabuncuoğlu, birçok şirkete üretim yönetimi konularında danışmanlık hizmeti verdi. Bilkent üniversitesinde çalıştığı yıllarda, üniversite sanayi işbirliği merkezini kuran Prof. Sabuncuoğlu, TUBİTAK ve KOSGEB gibi kuruluşların değerlendirme komitelerinde yer aldı.

Prof. Sabuncuoğlu, düzenlediği fuarlarla öğrencileri, akademisyenleri ve iş dünyasını bir araya getiren arayüzler geliştirdi. Prof. Sabuncuoğlu, Bilkent Üniversitesinde OR (Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü) Mühendislik Topluluğu, marka ve girişimcilik gibi birçok öğrenci kulübünün kurulmasında veya gelişmesinde aktif rol oynadı.

Üniversite eğitiminde kalite ve sürekli iyileştirme sistemlerinin önemine inanan Prof. Sabuncuoğlu uluslararası ABET akreditasyonunu, Türkiye’de ilk alan mühendislik bölümünün başkanlığını yaptı.

Üniversitelerde başta kariyer, sürekli eğitim ve mezunlar merkezleri gibi destek birimlerin aktif olarak çalıştırılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Prof. Sabuncuoğlu, üniversite öğrencilerinin de eğitimleri boyunca yalnızca kendilerini teknik yönden değil sosyal, kültürel ve entelektüel olarak geliştirmesinin önemine inanıyor.

3 Ocak 2013 tarihinde Abdullah Gül Üniversitesi rektörü olarak atandı.