1010

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

İhsan Kadir Bengier Kimdir?

1978-79 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı Bale bölümünden mezun oldu .Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist dansçı olarak çalışmaya başladı. 1981 senesinde aynı okulun yüksek ve ileri yüksek bölümünü bitirdi.

1981-90 yılları arasında Güloya Arıoba’nın koreografisini yaptığı “Düğün”, “Deli Dumrul”, ”İstanbul Saray Eğlenceleri” ve “Yunus Emre”adlı bale eserlerinde koreograf asistanı ve repetitör olarak görev yaptı.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale bölümünde pas de deux eğitmeni olarak görev yaptı.

1990-91 sezonunda, Devlet Opera ve Balesi’nde koreografisini Valery Panov’un yaptığı “Romeo ve Juliette” adlı eserin, düello sahnelerinin çalıştırıcılığını ve tekrarında koreografisini yaptı.Aynı yıllar arasında Koreograf Altan Tekin’in “Stüdyoda Anılar”,”Milli Egemenlik Destanı” adlı eserlerinde ve “Bir İnsan Yaratmak” adlı tiyatro eserinde koreograf asistanı olarak çalıştı.

1992 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde, Bale Müdürlüğü yaptı.

1992-93 sezonunda, Richard Glaston’un koreografisini yaptığı “Carmina Burana” adlı balede, koreograf asistanlığı yaptı.

1992 Haziran ayında Bulgaristan’ın Varna Kenti’nde düzenlenen Dans Yarışmasına, Türk Bale Dansçılarının Eğitmeni olarak katıldı.Yarışmada sahnelenmek üzere “Condor” adlı solo dansın koreografisini yaptı.

1993 yılında yeni kurulan, Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’na katıldı.

1994-98 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çağdaş Dans Topluluğu’nun eğitmenliğini üstlendi.

1999 yılında Kültürel İletişim Vakfı yöneticiliği yaptı.

2000 yılında Kültür-sen Yöneticiliği yaptı.

2001-04 yılları arasında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünde, Modern Dans Eğitmeni olarak görev yaptı.

2004 yılında Tiyatro Di-Yorum isimli Dans Tiyatrosunu kurdu ve 2005 Ankara Tiyatro Festivalinde “Ritüellerle Anadolu adlı esele ilk temsilini verdi.

Bugüne kadar Dünya Dans Tarihine geçmiş, çok önemli dansçı ve koreograflar yetiştirmiş bir çok eğitmen koreograf ve Tiyatro Rejisörüyle çalıştı.

BAŞLICALARI ŞUNLARDIR:

Travis KEMP, Molly LAKE, Beatrice Appleyad FENMEN, Sulamif MESSEGER, Vlademir TSOUKANOV, Virginia TSOUKANOV, Sonya ARSLAN,Richard GLASTONE, Alfred RODRİGUES, Yuri GRİGOROVİTCH, L.V. HlystovaHLYSTOVA, Margi SCOTT,Lynn SEYMOUR, Yuri PAPKO, Anatoli SHAKERA, Lynn SEYMOUR,KennetTHARP,Lutz FÖRST,Mohsen EL-WAKİL,Nicole CACCİVİO, Revaz TSULUKIDZE, Olga TARASOVA, Zourap KİKİLATCHVİLİ, Nicolas BERİOZOFF, Valery PANOV, Güloya ARIOBA, Duygu AYKAL,Geyvan MCMİLLAN, Sait SÖKMEN, Oytun TURFANDA, Michael POPPER,Bunty MATTHIAS,Rıchard ALSTON, Raynhold HOFFMAN; Gary GALBRAITH, Lloyd NEWSON, Karen POTTER, Mark BALDWIN, Sıobhan DAVIES, Timur RATLAS, Yaır VARDI, Ashley PAGE, Ben CRAFT, Isabel MORTIMER, Paul DOUGLAS, Amanda MILLER, Matthew HAWKINS.

Erkan YÜCEL,Murat KARASU,Semih SERGEN,Burak SERGEN,Erhan GÖKGÜCÜ,Yücel ERTEN,Ahmet Mümtaz TAYLAN, Şakir GÜRZÜMAR,Işık TOPRAK, Mehmet ULUSOY, İsmet HÜRMÜZLÜ,Cüneyt GÖKÇER,Maral ÜNER, Levent ÜLGEN, Özel AYDIN,İlhan KANTARCI, Soner AĞIN, Ferdi MERTER, Ejder AKIŞIK, Hüseyin Avni DANYAL,Rüştü ASYALI, Rana CABBAR, Genco ERKAL, Ege AYDAN, Mahir CANOVA, Tayfun ORHON, Murat ATAK, Dinçer SÜMER, Aykut SÖZERİ, Cihan ÜNAL, Metin AKPINAR, Zeki ALASYA,

DEVLET OPERA VE BALESİNDE ROL ALDIĞI ESERLER:

Kuğu Gölü, Gıselle, Kanlı Düğün, Fındıkkıran, Romeo ve Juliet, Uyuyan Güzel, Çeşme Başı, Şımarık Kız, Yoz Döngü, Bulutlar Nereye Gider, İnsan İnsan, Bahçesaray Çeşmesi, Bir Aşk Masalı (Ferhat ile Şirin), Carmen Suıte, Biz Siz Onlar, Raymonda, Esmeralda, İnsancık, Dünün Karları Nerede, Budala, Yunus Emre, Ateş Kuşu, Duvarlar, Carmina Burana, Bernarda Alba’nın Evi, Kılıflar, Düğün, Saray Eğlenceleri, Hıdrellez, Sentetik, Milli Egemenlik Destanı, Anılar, Ebru, Deli Dumrul, İki Yürek Destanı, Yabancı, Spring Waters , Şeytan Tüyü, Sel, Doruk, Ronda Ala Turca, Post, Banane, Onlar Kim di Biliyor musun? , Anafor, İç İçe, Sır Mekan, Hem Var Hem Yok, Maviden Maviye, Göksel Devinimlerin nedeni, Pehlivan, Hars, Tango Mania, Coppellia ,Afife Jale.

KOREOGRAFİSİNİ YAPTIĞI ESERLER:

“Hastane mi kestane mi?” Ankara Halk Tiyatrosu 1977

“Saz Kafeste Mor Kuşlar” Ankara Devlet Tiyatrosu 1992

“Türkmen Düğünü” Ankara Devlet Tiyatrosu 1993

“Uğur Mumcu Anma Gecesi” İstanbul-Ankara-Salihli-İzmir-Bursa-Eskişehir 1993-2002

“Behçet Aysan Şiir Ödülleri Gecesi” 1994-2002 T.T.B.

“Bacılarla Yunus” Ankara Devlet Tiyatrosu 1995

“Nazım Hikmet Anma Gecesi”A.K.M 1995

“Onlar Kim di Biliyor musun?” Ankara Devlet Opera ve Balesi 1995

“Kurtuluş Savaşı Destanı” 1996

“Anafor” Türk Koreografları-1 Ankara devlet Opera ve Balesi 1996

“Ben Anadolu” Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 1998

“Milli Mücadele” Ankara Gençlik Tiyatrosu 1999

“Çocuk ve Balık” Ankara Devlet Tiyatrosu 1999

“Sevgili Barış” Ankara Devlet Operası

“Anrico’nun Peşinde” Ankara Devlet Tiyatrosu 1999

“Ne Güzel Şey” Ankara Devlet Tiyatrosu 1999

“Göç” Uğur Mumcu Araştırmacı Gazeteciler Vakfı 1999

“Rumuz Goncagül” Konya Devlet Tiyatrosu

“Mobil Deney Tasrım” ODTÜ Çağdaş Dans Festivali 1999

“Edim” Ankara Devlet Opera ve Balesi 2000

“1-2-3 Tıp” ODTÜ Çağdaş Dans Festivali 2000

“Aspire” A.D.O.B. Dans Platformu-1 2000

“Serseri Gönül” Ankara Devlet Tiyatrosu 2000

“Ghetto” Ankara Devlet Tiyatroları 2000

“1.Korea Drum Festivali” Seul 2000

“Sevgi Ormanı” Bahçeli Sanat Evi 2001

“Bir Kavanoz Kahkaha” Ankara Devlet Tiyatrosu 2001

“Korkut Ata” Ankara Devlet Tiyatrosu 2001

“Ben Bir Kurbağayım” Ekin Tiyatrosu 2001

“Ölümün Dansı” Ankara Devlet Tiyatrosu 2001

“Haydutlar” Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 2001

“Bir Anadolu Akşamı” Kültür Bakanlığı Hierapollis Gösterisi 2001

“Tango” Ankara Sanat Tiyatrosu 2001

“Bisiklet” Tiyatro Kına HOLLANDA 2002

“Üç Kuruşluk Opera” Ankara Devlet Tiyatrosu 2002

“Yer Demir Gök Bakır” Ankara Devlet Tiyatrosu 2002

“Vahşi Batı” Ankara Devlet Tiyatrosu 2002

“Dünden Bugüne Anadolu” Gümrük Bakanlığı Vakfı 2002

“Hacivat ile Karagöz” Amasya Valiliği 2002

“Bir Anadolu Gecesi” Çankaya Belediyesi 2002

“Peter ve Kurt Operada” A.D.O.Balesi 2002

“Oyunun Sonu” Sahne Sanetevi 2002

“O’nun Hikayesi” Sahne Sanatevi 2002

“ Harikalar Mutfağı” Sahne Sanatevi 2002

“Şeytanlar” Ankara Devlet Tiyatrosu 2003

“23 centlik Askere Dair” A.Ü. Dev. Kons. 2003

“Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” Ekin Tiyatrosu 2003

“Benim Güzel Pabuçlarım” Ekin Tiyatrosu 2004 (K.Bakanlığı Özel Ödülü)

“Ben Bir Kurbağayım” Ekin Tiyatrosu 2004

“23 Centlik Askere Dair” Öteki Tiyatro 2004

“Kırkından Sonra Aşk” Sahne Sanatevi” 2004

“Oyun Nasıl Oynanmalı” Ankara Devlet Tiyatrosu 2004

“ Guguk Kuşu” Ankara Devlet Opera ve Balesi 2004

“Mavi Pullu Balık” Sahne Sanatevi 2005

“Ay ışığında Şamata” Sivas Devlet Tiyatrosu 2005

“Ritüellerle Anadolu” Tiyatro Di-yorum 2005

“Uğur Mumcu Sesleniyor” UMAG 2005

“Akıllı Hayvanlar” AST 2005

Bugüne kadar; 6.Asya Festivali HONG KONG, 1.Drum Festivali KOREA, Gomhoria Theatre Kahire-MISIR, Tanz Für Toleranz Festival Bonn_Bielefeld ALMANYA, 8.Biennale de la Mediteranien Lion FRANSA, Hebball Theatre Berlin- ALMANYA, Schouwburg Kunstmin Dordrecht-HOLLANDA, Bloomsburg Theatre London İNGİLTERE, Circuc theatre Denhag HOLLANDA, Suzanne Dellal Centre Tel-Aviv İSRAİL, Tuganlık Festivali Başkırdistan RUSYA, Houston Festivali A.B.D, Dans Platformu-1 A.D.O.B, Varna Dans Festivali BULGARİSTAN, Dans Platformu-2 A.D.O.B,Sofya Dans Festivali BULGARİSTAN,Sevda Cenap And Ankara Festivali, İstanbul Kültür ve Sanat Festivali, Aspendos Opera Bale Festivali, İzmir Kültür Sanat Festivali, Tanz Wohen Viyana AVUSTURYA Festivallerine, dansçı ve koreograf olarak katıldı.

Almanya, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, Rusya, A.B.D. , İsrail, Mısır, İtalya, İngiltere, Türkmenistan, Yakudistan, Azerbaycan, Gürcistan gibi bir çok ülkede sahne aldı ve kimilerinde koreografileri sahnelendi.

Ve Dönemin Kültür Bakanı, Timurçin Savaş Tarafından Takdirname, Başkırdistan Tuganlık Festivali Birincilik ödülü, Tüyap Ödülü, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik vakfı tarafından, Sadece 23 Kişiye uygun görülen özel küre ödülü, 9.Adalet ve Demokrasi Haftası Özel ödülü,Ankara Devlet Tiyatrosunda sahnelenen ”Ghetto”adlı eserle Eleştirmenler Birliği ve Sanat Kurumu ödülleri ,Ankara Ekin Tiyatrosunda sahnelenen “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı eserle Kültür Bakanlığı Özel Ödülüne layık görüldü.ve birçok Kurum ve kuruluş tarafından çeşitli şekillerde verilen ödüller sertifika ve plaketlerle onurlandırıldı.