Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1 Haziran 1956

Şehir

Ordu

Ülke

Türkiye

Burç

İkizler

3085

kez görüntülendi

İdris Naim Şahin Kimdir?

1956 yılında Ordu’da doğdu. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Ordu İl Maiyet Memurluğu görevinden sonra 1980 yılında Kaymakam olmuştur. Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı ilçelerinde Kaymakamlık yapmıştır.

TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitiren İdris Naim Şahin 1989 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi oldu. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. Belediye’nin personel, idari, hukuki, sosyal ve kültürel hizmet birimlerinin yönetiminde bulunan İdris Naim Şahin, 1999 yılından itibaren İBB Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. İOOHDK Üyeliği, Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelik ve yöneticilik yapmıştır.

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan İdris Naim Şahin, 3 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri’nde İstanbul Milletvekili olarak Parlamentoya girmiştir. Şahin, AK Parti bünyesinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliği ile, AK Parti Genel Sekreterlik görevlerinde bulunmuştur.

İdris Naim Şahin, 61. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görevini yürütmüştür. İçişleri Bakanlığı görevini 24 Ocak 2013 tarihinde kabinede yapılan değişiklik ile Muammer Güler‘e devretmiştir.

25 Aralık 2013 tarihinde AK Parti‘den istifa etti.

İngilizce ve Arapça bilen Şahin, evli ve altı çocuk babasıdır.