Doğum Tarihi

1959

Şehir

İzmir

3011

kez görüntülendi

İbrahim Dönertaş Kimdir?

İbrahim Dönertaş, Makedonya’dan göç eden bir Balkanlı ailenin çocuğu olarak 1959 yılında İzmir’de doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini İzmir de, yükseköğrenimini ise Makedonya İştip Devlet Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamladı.

Dönertaş İnşaat San.ve Tic.Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Dönertaş, inşaat, dökme çimento, hazır beton  ve demir ticareti yapmaktadır. Kara yoluyla Trakya ve Edirne’den Balkan ülkelerine yıllardır dökme çimento ihracatı ile ülkemize döviz girdisi sağlamaktadır.

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak iş hayatına çok küçük yaşta Kemeraltında başlayıp, Akademik eğitiminin yanı sıra politika ve sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer alan, kent ve insan ilişkileri, birey ve toplum ihtiyaçlarını planlama konusunda yeteneğiyle iş hayatında büyük başarılar elde eden, çalışkan ve dürüst kişiliğiyle, bir çok ulusal ve uluslararası projeye imza atan saygın bir iş adamıdır.

İbrahim Dönertaş 1988 yılından itibaren İzmir Ticaret Odası Üyesi, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi, bir çok sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri, Hemşehri Dernekleri, İzmir Trakyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Danışma Kurulu Başkanı,  İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Balkan ve Dış Ülkelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve 2007 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Makedonya Fahri Konsolosluğu ve Konsoloslar Birliği üyesi olarak görev yapmaktadır.

İbrahim Dönertaş Ak Parti kurucu İzmir İl başkan yardımcılığı, İyi Parti’de  Balkanlardan sorumlu genel başkan danışmanlığı yapmıştır.

İbrahim Dönertaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi‘nin kurucuları arasında yer aldı.