huseyin_uzmez_kimdir

Doğum Tarihi

1931

Ölüm Tarihi

14 Ekim 2014

Şehir

Malatya

4598

kez görüntülendi

Hüseyin Üzmez Kimdir?

Hüseyin Üzmez 1931 yılında Malatya’da doğdu. 17 yaşındayken gerçekleştirdiği Ahmet Emin Yalman suikastı ve cinsel istismar davalarıyla tanınmaktadır.

1952 yılında bir lise öğrencisiyken, Malatya’yı ziyaret etmekte olan yazar Ahmet Emin Yalman’ı ateş ederek ağır yaraladı. Suikastten sonra teslim oldu ve 20 yıl hapse mahkûm edildi. 10 yıl süren hapis cezasının 1,5 yıllık bölümünü yazar Necip Fazıl Kısakürek ve bir dönem Antalya Milletvekilliği yapan şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti ile birlikte geçirdi.

Son yıllarında Anadolu’da Vakit gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

2003 yılında, Bursa’nın Mudanya ilçesinde, kendisinden 50 yaş küçük 22 yaşındaki Ayşe Yılmaz ile evlendi.

BURSA 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2009’daki karar duruşmasında Hüseyin Üzmez hakkında, “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapis, “hürriyeti tahdit” suçundan ise beraat vermiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, itiraz üzerine yeniden yargılanma yapılmasına hükmetmiştir. Üzmez, 9 Mart 2011’deki karar duruşmasında, “cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçundan aynı cezaya çarptırılmış, “hürriyeti tahdit”ten ise yine beraat etmiştir. Üzmez, bu kararla tahliye edilmiştir. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Üzmez’e, “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından verilen 13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını onamış, “hürriyeti tahdit” suçundan yargılanmasına hükmetmiştir. Onamanın ardından Üzmez, Temmuz 2012’de yeniden cezaevine gönderilmiştir.

Hüseyin Üzmez, 14 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü Eryaman Hastanesi’nde kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Kitapları
Çilenin Böylesi
Şu Bizimkiler (hatırat)
Malatya Suikasti
Öldürücü ve Güldürücü Gerçekler
Can pazarı (roman)
Cumhuriyetin Tosuncukları