Unvan

Gazi

Doğum Tarihi

1893

Ölüm Tarihi

1978

Ülke

Bulgaristan

1674

kez görüntülendi

Hüseyin Oktay Kimdir?

1893 yılında Filibe’de doğdu. Osmanlı-Rus Savaşı sırasında ailesi ile birlikte Anadolu’ya göç ederek İznik’e yerleşti. Bursa Rüştiyesini bitirdikten sonra Balkan Savaşlarına katıldı.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca Süriye-Filistin Cephesine gönderildi. Bu cephede İngilizlere karşı savaşırken Şam’da esir düştü. Oradan İskenderiye’ye götürüldü. On aylık esaret sonrası İngilizlerin elinden kaçtı ve Anadolu’ya döndü.

İznik Kuvayı Milliye içinde aktif görevler verildi. Gökbayrak Milis Taburunda bölük komutanlığı yaptı. TBMM’si düzenli orduları kurunca, Batı Cephesi Askeri Sevkiyat Subayı oldu. Marmara Bölgesinde kurulan Kocaeli Komutanlığı’nda Halit Paşa’nın emrinde Mudanya’ya giren orduların en ön saflarında çarpıştı, süngü süngüye muharebede yaralandı.

Kırmızı Şeritli İstiklal Savaşı Madalyası ile Cumhuriyetin 10. yılında TBMM’since verilen 10. yıl madalyası ile onurlandırıldı. Savaşın sona ermesinden sonra Bursa İl Encümen Üyeliği ile 1945-1948 yılları arası İznik Belediye Başkanlığı Yaptı. 1978 yılında İznik’te vefat etti. Mezarı İznik’tedir