hulya-guven
1341

kez görüntülendi

Hülya Güven Kimdir?

Isparta doğumlu, evli ve iki çocuk annesi olan Prof.Dr. Hülya GÜVEN, çeşitli illerde İlk-Orta-Lise öğrenimini aldıktan sonra yüksek öğrenimini 1968-1975 yılları arasında İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır.

Uzmanlık eğitimini 1975-1979 yıllarında yine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında yapmış, daha sonra 1983 yılında Yardımcı Doçent (Samsun), 1987 yılında Doçent (Samsun) ve 1993 yılında Profesör (İzmir) olmuştur. Gerek Samsun’da (OMÜ Tıp Fakültesi) gerekse İzmir’de (DEÜ Tıp Fakültesi) Farmakoloji Anabilim Dallarının kuruculuğunu yapmış, ayrıca 1993 yılında DEÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı bünyesi içinde “İlaç ve Zehir Danışma Merkezi”nin kurulmasını ve 24 saat hizmet vermesini sağlamıştır.

Akademik olarak DEÜ Tıp Fakültesinde; Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Tıp Fakültesi Yönetim Kurul Üyeliği, DEÜ Tıp Fakültesi, İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurul Başkanlığı (kurucu), DEÜ Tıp Fakültesi ve Hastanesi Rasyonel Antibiyotik Kullanım Komitesi Üyeliği, Tıp Fakültesi Senaryo Komitesi Üyesi olarak gerek akademik gerekse eğitimde aktif olarak görev almıştır.

Kurum dışında, İzmir Tabip Odası Onur Kurulu Başkanlığı, Türk Farmakoloji Derneği II. Başkanlığı, Novartis Farmakoloji Araştırma Destekleri Jüri Üyeliği, Türk Farmakoloji Derneği Farmakoloji Yeterlilik Kurulu Üyeliği, Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olup, 2004 yılından buyana İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa hastanesi Başhekimliği görevlerini sürdürmektedir.